Capital.ba

Industrija građevinskog materijala u blokadi

25.10.2011. / 18:27

BEOGRAD, Stanje u industriji građevinskog materijala u Srbiji je teško jer zaliha gotovih proizvoda ima za četiri mjeseca, 80 odsto firmi sa oko 25.000 zaposlenih je u blokadi, a mnogima prijeti stečaj, izjavio je danas sekretar Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije (PKS) Goran Rodić.

“Građevinskoj industriji Srbije je potrebna pomoć države i povećanje izvoza kako bi izašla iz krize”, kazao je on navodeći da je jedna od mogućnosti novog upošljavanja početak primjene Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada, kojim je predviđena veća upotreba građevinskog materijala za izolaciju.
Rodić je na osnivačkoj sjednici Grupacije industrije građevinskog materijala PKS, istakao i da je analiza PKS i Njemačke banke za obnovu i razvoj pokazala da je Srbiji potrebno renoviranje 1,3 miliona stanova i zgrada.
“Za to je potrebno oko sedam milijardi evra, u narednih 10 godina”, rekao je on, precizirajući da renoviranje podrazumijeva promjenu izolacije radi povećanja energetske efikasnosti zgrada, promjenu instalacija, ali i druge građevinske radove.
Rodić je naveo da bi vrijednost kredita koji bi građani uzimali za te radove trebalo da bude od 4.500 do 6.500 evra, uz kamatu od tri do četiri odsto, dok mjesečna rata ne bi trebalo da bude veća od 50 evra.
“To znači veliko zapošljavanje građevinske industrije, a za državu uštedu energije i vode, dok bi građani imali manje mjesečne troškove”, kazao je on.
Sekretar Odbora PKS za građevinarsvo je rekao da su za takva kreditiranja zainteresovani Nijemci, jer bi dio svoje proizvodnje u industriji građevinskog materijala plasirali u Srbiju, i naveo da je Njemačka banka za obnovu i razvoj Rajfajzen banci već odobrila kredit od 25 milona evra za te namjene. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!