Capital.ba

Impulsima iz Srbije Slim osvaja Evropu

09.01.2011. / 8:20

BEOGRAD, Kada u stomilionskom Meksiku zazvoni telefon, onaj ko podigne slušalicu, kao i onaj koji zove, morao bi da zna da tog trenutka u kasu milijardera i zemljaka Karlosa Slima ubacuje po neki pezos. Isto će mu se desiti i kada izađe iz kuće i uđe u hipermarket ”Džajent” ili svrati u lokalnu banku.
Svuda je Slim, njegove kreditne kartice, njegove građevine, njegovi avioni, njegove bolnice, novine, rudnici. On kontroliše sve. Njegovi tajkunski pipci idu i dalje, širom Latinske, pa i sjeverne Amerike. On je najbogatiji čovjek na planeti.
E, taj tajkun, ”kralj telefona” – mobilnih, fiksnih, zemaljskih i nebeskih – nameračio se da svoje pare uloži u daleku Srbiju, da kupi njen Telekom i tako, prvi put, prekorači atlantsku ”baru” i svoju telefoniju instalira u Evropi. Kako je najavljeno prošlog mjeseca, i ovde i u Meksiku, Slim se ozbiljno zainteresovao za srpsku telefoniju, mada to na prvi pogled izgleda maltene nevjerovatno. Srpsko telefonsko tržište je za Slima, čija firma ”Amerika movil” ima 211 miliona pretplatnika bežične telefonije, predaleko i premalo da bi pravio toliki iskorak. Jeste, ali on očigledno ima druge namjere – da se preko Srbije ubaci na evropsko tržište, gdje ga još nema.
Stručnjaci ”Volstrit Džornala” ne kažu bez razloga: gledajte gdje Karlos Slim i Voren Bafet ulažu pare i nećete pogriješiti. Njihove pare su lukave i pametne.
Karlos Slim je najbogatiji čovjek u svijetu, a Amerikanac Bafet je drugi na toj Forbsovoj listi milijardera. Na tom spisku, koji je pravljen početkom prošle godine, Slim je bio težak 53,5 milijarde dolara, a Bafet pet milijardi manje. Tako je bilo onda, ali Slim je sada sigurno mnogo bogatiji. Za njega nema krize. On je u kritičnoj 2009. godini, kada je čitav svijet grcao u besparici, uvećao svoj imetak za 18 milijardi dolara. To će reći da je svakog dana uvećavao bogatstvo za 50 miliona dolara.
Slimova kompanija ”Amerika movil” je gigant među svjetskim telekomunikacionim kompanijama. Posluje u 18 zemalja dvije Amerike i obrće godišnje preko 20 milijardi dolara. Naravno, to nije njegov jedini biznis. Lokalni hroničari kažu da za građanina Meksika skoro da nema izbora – kuda god krene završi kod Slima, u njegovoj prodavnici, sa njegovom kreditnom karticom, na njegovom telefonu, u njegovom avionu, u stanu koji je izgradila njegova firma.
Ipak, on je svoje milijardersko bogatstvo ponajviše napravio na telekomunikacijama. Na vrijeme je shvatio da je tu budućnost, pa je tamo usmjerio svoje ”pametne pare”.
Slimov otac Hulijan Slim stigao je iz Libana u Meksiko 1902. godine. Onda su hrišćani iz Libana bježali od otomanske vlasti. Hulijanu je bilo 14 godina. U meksičkoj prestonici se skućio, oženio i odgajio šestoro djece. Karlos Slim je jedno od njih. Rodio se 1940. godine i još kao dječak je nastavio porodični biznis u trgovini. Završio je građevinski fakultet, ali nije ta diploma, nego urođeni talenat da pravi pare bio put koji će ga dovesti na vrh kupole svjetskih bogataša. Ključna je bila njegova orijentacija na telekomunikacije – zlatni biznis moderne ere.
”Kako ste uspjeli?” – pitali su ga novinari. ”Pa, uvijek sam mislio šta će biti sutra, brzo sam mislio i još brže ulagao”, odgovorio je. Inače, živi skromno, sam vozi kola, nosi konfekcijska odjela i slaže milione, pardon, milijarde. Za razliku od Bafeta i Bila Gejtsa, ne pretjeruje ni sa donacijama.
Domaći kritičari ne štede svog ”telefonskog tajkuna”, koji na genijalno vješt način usisava u svoju kasu njihove pezose. Nije malo ni onih koji kažu: ”Kada bi stao Karlos Slim, stala bi i privreda Meksika.”
Broji milijarde
Kada su Karlosu Slimu saopštili da je, po pisanju Forbsa, pretekao Bila Gejtsa i Vorena Bafeta i da je postao najbogatiji čovjek na svijetu, 70-godišnji Meksikanac, smirenog i dobroćudnog izraza lica, odgovorio je:
– Ne pratim Forbs, niti brojim te njegove stepenike najbogatijih. Imam preča posla. Slim, zapravo, broji milijarde. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!