Capital.ba

IEA povećala prognozu tražnje nafte u 2008. zbog Kine

11.07.2008. / 10:00

PARIZ, Međunarodna agencija za energiju (IEA), koja ima 27 članica, povećala je prognozu ovogodišnje globalne tražnje sirove nafte, zbog rastuće potrošnje u zemljama s brzo rastućom ekonomijama, objavljeno je juče u Parizu.
  IEA očekuje da se tražnja nafte ove godine uveća minimalnih 0,1 odsto, ili 80.000 barela na dan, na ukupno 86,85 miliona barela dnevno.
  Ukoliko se ova pocjena ostvari globalna tražnja  nafte ove godine bi trebalo da se uveća, u odnosu na lanjski nivo, za jedan odsto, prenosi agencija Blumberg.
  “Do povećanja prognoze je dovela velika potražnja nafte u zemljama u razvoju. Nasuprot tome, visoke cijene tog energenta uzrokuju pad tražnje u razvijenim privredama”, navodi se u mjesečnom izvještaju IEA.
  Ove godine se očekuje rast tražnje nafte u Kini od  od 5,6 odsto, pošto potrošači u toj najbrže rastućoj svjetskoj privredi sve više kupuju automobile i koriste avionski prevoz.
  Američka i evropska privreda prolaze, međutim, kroz krizno razdoblje jer rekordne cijene nafte utiču na pad ekonomske aktivnosti i izazivaju, istovremeno, skok inflacije.
  U saopštenju IEA se navodi da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK), koja pokriva više od 40 odsto svjetske tražnje tog energenta, morati ove godine da proizvodi oko 31,7 miliona barela nafte na dan kako bi se uspostavila globalna ravnoteža u ponudi i tražnji te sirovine.
  Ranije su eksperti IEA predviđali da dnevna produkcija nafte u zemljama OPEK ove godine neće premašiti 31,6 miliona barela.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!