Capital.ba

Hrvatska najizloženija deprecijaciji evra

11.06.2015. / 18:52

novac2LONDON, Deprecijacija evra u odnosu na druge valute utiče na kreditni rejting evropskih zemalja van evrozone, od kojih je Hrvatska najosjetljivija na valutna kolebanja, dok ograničene pritiske trpe i Britanija i Švajcarska, navodi bonitetna agencija “Mudis”.

U izvještaju objavljenom na sajtu “Mudisa” pod naslovom “Uticaj slabog evra na ostatak Evrope”, navodi se da su valute zemalja srednje i istočne Evrope slabile u skladu sa kretanjem evra, što je dovelo do većeg dužničkog tereta u zemljama koje imaju velika dugovanja u stranim valutama.

U odnosu na niz valuta, aprecijacija funte bila je skromna, što podrazumijeva skroman uticaj na britansku privrednu aktivnost. U slučaju Švajcarske, ukidanje granice za jačanje franka će po svoj prilici kratkoročno uticati na privredni rast, navodi agencija.

Među većim državama centralne i istočne Evrope, Hrvatska je najizloženija povećanju troškova zaduživanja u inostranim valutama, ne uključujući evro. “Mudis” podsjeća da je gotovo sav javni dug Bugarske i Češke u lokalnoj valuti ili u evrima, dok je 40 odsto hrvatskog duga u dolarima.

“Deprecijacija kune rezultira višim troškovima servisiranja duga, iako rizik refinansiranja smanjuje činjenica da je veliki dio duga u domaćim rukama, što tipično podrazumijeva manje oscilacije”, navodi agencija.

Domaćinstva u Hrvatskoj i Poljskoj suočavaju se sa rastom troškova servisiranja dugova, budući da je veliki dio hipotekarnih kredita u švajcarskim francima, što dovodi do povećanja osjetljivosti domaćinstava na buduće šokove.

Sa druge strane, udio hipotekarnih kredita u stranim valutama u Mađarskoj je znatno smanjen nakon što je, ranije ove godine, okončan proces konverzije tih kredita u domaću valutu, dodaje “Mudis”. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!