Capital.ba

Hiljade radnika traži ono što im pripada

18.08.2015. / 11:17

posaoBANJALUKA, Čak 3.247 radnika obratilo se Savezu sindikata RS u prvih pet mjeseci ove godine tražeći pomoć jer su im radnička prava povrijeđena.

Goran Stanković, saradnik za pravne poslove u Savezu sindikata RS, naglasio je da je broj takvih žalbi povećan za oko 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

“Najčešće se žale na neisplaćene plate i ostala primanja, kao što su topli obrok ili regres, a kada je riječ o budžetskim korisnicima, stižu nam žalbe i zbog neisplaćenih naknada po osnovu jubilarnih nagrada, zbog neisplaćenih naknada za rođenje djeteta, naknada za smrtne slučajeve i slično”, kazao je Stanković.

Prema njegovim riječima, od 3.247 radnika, koliko se požalilo na poslodavce od početka januara do kraja maja, žalbe njih 374 su dobile sudski epilog, odnosno podnesene su tužbe.

“Radnici nam se uvijek obraćaju kada su njihova prava zaista ugrožena. Oni prethodno ćute i trpe i gledaju da li se nešto može riješiti. U više od 95 odsto slučajeva su njihovi zahtjevi osnovani”, naveo je Stanković.

Pojasnio je da, nakon što žalbu zaprime, na sve načine pokušavaju da slučaj riješe mirnim putem.

“Pokušavamo prvo da s poslodavcem na neki način riješimo situaciju i ukažemo na problem, te predočimo kakve su eventualno dalje posljedice ako to poslodavac ne ispoštuje”, pojasnio je Stanković.

A problema, kako nam je potvrdio Stanković, nisu pošteđene ni buduće majke.

“Tokom posmatranih pet mjeseci obratilo nam se i 11 trudnica, jer su njihova prava bila povrijeđena. Često se dešava da radnica kada potpisuje ugovor o radu, ona, a da to možda i ne zna, istovremeno potpisuje i zahtjev za sporazumni prekid radnog odnosa. Onda, kada poslodavac sazna da je radnica trudna, on aktivira taj zahtjev”, pojasnio je Stanković.

Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja porodica “Četiri plus” Banjaluka, ističe da ima i dobrih poslodavaca, ali i onih koji krše radnička prava.

“Nažalost, većina je onih koji su lošiji i koji su spremni da u startu već pitaju radnicu da li planira rađati, jer ako planira, nema šansu da se zaposli. Pravi poslodavci ne razmišljaju tako”, naglasio je Radovanović.

Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, naglašava da se svi poslodavci ne smiju postavljati u isti koš.

“Ne bi se smjelo generalizovati. Najviše je dobrih radnika, ali ima i onih koji ne valjaju. Isto je i s poslodavcima. Ja ne podržavam i ne stojim iza onih poslodavaca koji ne isplaćuju radnicima plate, ne poštuju ugovor o radu i ne plaćaju državi poreze i doprinose”, kazao je Škrebić.

Bazirajući se na probleme trudnica, Škrebić kaže da tu nema krivice poslodavaca.

“Neće se riješiti to nijednim aktom ni pritiskom, dok se ne izmijeni Zakon o dječjoj zaštiti, na način da trudničko bolovanje ide na teret države ili nadležnog fonda. Poslodavci bi voljeli da pomognu trudnicama, odnosno natalitet, ali zamislite preduzeće iz oblasti tekstila, kože i obuće, gdje ima 200 žena, a svaka rodi barem dvoje djece. To je 400 godina bolovanja. Koje preduzeće to može da podnese”, pita Škrebić.

Besplatna pomoć

Članovi Saveza sindikata RS imaju besplatnu pravnu pomoć, a to se odnosi i na trudnice, čak i ako nisu u Sindikatu.

“Radni sporovi oslobođeni su sudskih taksi, tako da radnik kojem je pravo povrijeđeno nema troškove, izuzev ukoliko je potrebno da angažuje vještaka radi vještačenja. Ali, strana koja izgubi spor na kraju plaća i to”, navode iz Sindikata. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!