Capital.ba

Građanima EU otežana prekogranična online kupovina

23.10.2009. / 19:40

etrgovina1BRISEL, Građani Evropske unije vrlo teško naručuju robu internetom iz druge zemlje članice EU-a, pokazao je izvještaj Evropske komisije o prekograničnoj online kupovini.

Ispitivanjem stotinu najpopularnijih proizvoda (CD-i, računara, digitalne kamere, perilice), htjelo se provjeriti kako se može uštediti kad se kupuje preko granice i koliko je teško kupiti nešto internetom iz druge zemlje EU-a.

Pokazalo se da su moguće znatne uštede, da potrošači mogu kupiti proizvode koje u svojoj zemlji ne mogu kupiti internetom, ali isto tako da ne uspije većina narudžbi.

“U prosjeku 61 posto internetskih narudžbi iz druge zemlje članice EU-a nije uspjelo, uglavnom stoga što trgovac ne šalje naručenu robu u zemlju naručioca ili nije ponudio prikladne načine prekograničnog plaćanja”, kaže u saopštenju Evropska komisija.

U ispitivanju je provedeno više od 11.000 pokusnih narudžbi.

Latvija, Belgija, Rumunjska i Bugarska zemlje su s najmanjim mogućnostima za prekograničnu internetsku kupovinu, no u svim zemljama, osim u dvjema, uspjeh prekogranične kupovine niži je od 50 posto.

“Sada konkretne činjenice i brojke pokazuju do koje mjere evropsko jedinstveno tržište ne  funkcioniše kad je riječ o internetskoj trgovini”, rekla je u saopštenju evropska komesarka za zaštitu potrošača Meglena Kuneva.

Dodala je kako su, uprkos činjenici što su jeftiniji proizvodi i širi izbor blizu “na klik miša”, internetski kupci i dalje u velikoj mjeri ograničeni državnim granicama.

Evropska internetska trgovina 2006. je dostigla 106 milijardi eura, no jaz između domaće i prekogranične e-trgovine sve je veći.

Dok je udio evropskih potrošača koji kupuju internetom narastao s 27 na 33 posto u zadnje dvije godine, udio onih koji su kupovali iz druge zemlje članice stagnira (sa šest na sedam posto). Uz to, samo 21 posto evropskih trgovaca nudi robu preko granica.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!