Capital.ba

Građani Slovenije uvjereni u neophodnost finansijske pomoći državi

06.05.2013. / 14:22

ljubljanaLJUBLJANA, Više od polovine Slovenaca ne vjeruje tvrdnjama svoje vlade da se zemlja iz finansijske krize može izvući bez strane pomoći, pokazala je anketa koju je objavio ljubljanski list Delo.

Na pitanje hoće li Slovenija na kraju ipak morati da zatraži međunarodnu finansijsku pomoć potvrdno je odgovorilo 57 odsto ispitanika, dok 36 odsto smatra da takva pomoć neće biti potrebna, a sedam odsto ispitanika nije znalo da odgovori na ovo pitanje.

Premijerka Alenka Bratušek, čija je vlada lijevog centra formirana prije manje od dva mjeseca, u svojim javnim istupima uporno tvrdi da Slovenija neće postati šesta članica evrozone koja će biti prisiljena da zatraži pomoć finansijske “trojke” te da joj ne treba finansijska pomoć nego dodatno vrijeme za sprovođenje strukturnih reformi i protivkriznih mjera. Uprkos sniženju kreditnog rejtinga, Slovenija je prošle nedjelje na međunarodnom finansijskom tržištu uspjela da proda dvije dolarske obveznice, zaduživši se za 2,7 milijardi evra. Time je na jedno vrijeme otklonila opasnost “kiparskog” scenarija rješavanja krize, osiguravši sredstva za servisiranje kreditnih obaveza i budžetskih potreba u ovoj godini.

Prema anketi lista Delo sprovedenoj prošle nedjelje, većina građana smatra da slovenačka politika previše oklijeva s donošenjem mjera potrebnih za izlazak iz finansijske i ekonomske krize, a 40 odsto ispitanika ne vjeruje da će vlada Alenke Bratušek do roka, koji ističe u četvrtak, Evropskoj komisiji dostaviti nacionalni reformski program i program finansijske stabilizacije za ovu i iduću godinu.

Riječ je o nizu mjera koje se tiču smanjenja budžetskog deficita, sanacije stanja u bankama, prilagođavanja penzijskog sistema, tržišta rada, obrazovnog sistema, ali i ustavnih promjena za koje još uvijek nije osigurana potrebna politička podrška i parlamentarna većina.

Prema anketi Dela, dvije trećine Slovenaca vjeruje da sadašnja vlada previše oklijeva s objavom nepopularnih protivkriznih mjera u javnosti, iako se o njima već duže vrijeme govori. Među njima je i podizanje stope PDV-a, čemu se protivi 68 odsto ispitanika, ali i dalje smanjenje plata u javnom sektoru, što podržava 57 odsto ispitanika, dok je 35 odsto protiv. Ali, čak 94 odsto ispitanika u anketi lista Delo ocijenilo je da bi prije smanjenja plata u javnom sektoru svoje plate morali da smanje članovi vlade i zastupnici u parlamentu, kako bi ostalima dali primjer. Bizlife.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!