Capital.ba

Golićeva: Obuhvaćeni energetski i drugi kapaciteti Srpske

10.07.2014. / 20:22

srebrenka golicBANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je bilo neophodno izvršiti izmjene Prostornog plana Republike da bi bili obuhvaćeni energetski i drugi kapacitetima kojima Srpska raspolaže.

Nakon završene stručne rasprave o Prijedlogu prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine, Golićeva je rekla da će strateški razvoj Srpske biti vezan za krak gasovoda “Južni tok”, krajnje žile kucavice razvoja Srpske.

“Prijedlogom prostornog plana Srpske tačno se zna gdje se `Južni tok` spaja sa Srbijom i razlikuje se od ranije trase magistralnog gasovoda koji je bio lociran sadašnjim planskim dokumentom”, izjavila je Golićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je istakla da su bile neophodne izmjene i dopune Prostornog plana koji je usvojen 2006. godine da bi njime bili obuhvaćeni resursi na području gornje i srednje Drine, napomenuvši da je postojeći plan mijenjan u dosta segmenata.

Prema njenim riječima, ovaj dokument je od velikog značaja za Srpsku, jer praktično predstavlja tehnički ustav jedne zemlje.

Golićeva je napomenula da je uz gasovod “Južni tok” predviđena mogućnost izgradnje tri elektrane na gas koje bi bile locirane u Banjaluci, Prijedoru, Bijeljini i alternativu Ugljevik.

“Novim prostornim planom Srpske predviđena je izgradnja Turističkog kompleksa `Klekovača`, izgradnja autoputa koji bi išao u pravcu Banjaluke preko Mliništa do Splita, te regionalni put koji bi povezivao Turistički kompleks Klekovača”, pojasnila je Golićeva.

Ona je podsjetila da su u fazi izgradnje hidroenergetski potencijali u Mrsovu, opština Rudo, i Ulogu na području opštine Kalinovik, te da je jasno precizirana nadležnost određenog nivoa planskih dokumenata jedinica lokalne samouprave i Republike.

Golićeva je naglasila da je Prijedlog prostornog plana skoro kao novi plan i da je koštao oko 900.000 KM, dok je nosilac njegove izrade bio novi Urbanistički zavod Republike Srpske.

Profesor na Geografskom fakultetu beogradskog Univerziteta Bogdan Lukić, koji je sa više od 60 eksperata učestvovao u izradi Prijedloga prostornog plana do 2025. godine rekao je novinarima da je Republika Srpska od Dejtona u procesu usvajanja trećeg strateškog dokumenta.

“Ovim se treba pohvaliti, jer je to rezultat sazrijevanja mlade države koja je spoznala strateške vrijednosti i probleme koji se mogu desiti u heterogenom prostoru Republike Srpske”, istakao je Lukić.

On kaže da je dokument izrađen u zakonskim rokovima i da je prošao javni uvid pri čemu je analizirano sve što je kvalitetno i vrijedno kao strateško rješenje iz prethodnog plana koji važi do 2015.godine.

“Novi plan je otišao korak dalje, time što je njegova grafika, koja ima 90 karata, urađena u novom informacionom sistemu i da će se to moći koristiti, dograđivati u narednom periodu”, zaključio je Lukić.

Stručne i javne rasprave o Prijedlogu prostornog plana Republike Srpske održane su ranije u svim regionalnim centrima Srpske, a nekoliko puta sastajao se i Savjet prostornog plana Republike Srpske.

Završnoj stručnoj raspravi prisustvovali su članovi Savjeta prostornog plana Srpske, predstavnici jedinica lokalne samouprave, pravnih subjekata, resornih ministarstava da bi se došlo do što kvalitetnijeg Prijedloga prostornog plana Srpske do 2025. godine.

Prijedlog će ubrzo biti razmatran na Vladi, a zatim upućen na usvajanje u parlament Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!