Capital.ba

Golić: Prioritet očuvanje prirodnog nasljeđa

06.07.2013. / 16:22

tjentisteFOČA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je na radionici “Održivi razvoj, ekologija i zaštita životne sredine” koja se održava na Tjentištu da se provode projekti i kampanje kako bi se nacionalni parkovi i zaštićena područja učinili ekonomski održivim, a da se ne bi narušila životna sredina.

“Završili smo studiju i plan upravljanja zaštićenim područjima i nacionalnim parkovima koji su dobra osnova za osmišljavanje sadržaja ekonomske održivosti. Sve to treba uskladiti i u urbanističko-građevinskom smislu kako se ne bi narušio sklad prirode i tih sadržaja.Počeli smo i izradu crvene liste biljnog i životinjskog svijeta”, istakla je Golićeva na radionici, koja se održava u organizaciji Ferijalnog saveza Republike Srpske.

Ona je dodala da je od novca koji je dobijen od Globalnog fonda za zaštitu životne sredine nabavljena i oprema za nacionalne parkove “Kozara” i “Sutjeska” i zaštićena područja.

Golićeva je dodala da su nabavljeni traktori sa prikolicama i vozila za gašenje požara, podignute su osmatračnice, nabavljeni dži-pi-es uređaji i ostala neophodna tehnička oprema.

“Uskoro ćemo sa Globalnim fondom za zaštitu prirode provesti obuku kadrova u nacionalnim parkovima `Kozara` i `Sutjeska` i zaštićenim područjima Lom i Janj kako bi savladali pisanje projekata i mogli koristiti novac iz svjetskih fondova za unapređenje prilika na zaštiti životne sredine. Ovdje se otvaraju i mogućnosti prekogranične saradnje sa Crnom Gorom i Hrvatskom”, rekla je Golićeva.

Profesor Prirodno-matematičkog fakulteta iz Banjaluke Goran Trbić govorio je o klimatskim promjenama na našem prostoru, te istakao da su sve češće pojave suša i olujnih vjetrova.

“Osim povećanja temperature i smanjenja padavima tokom ljeta, alarmantno je da se taj trend nastavlja i u budućnosti. Nažalost na to malo možemo uticati,jer emisije gasova kod nas su neznatne u odnosu na ostatak svijeta,ali, ipak,trpimo velike posljedice. Nama jedino ostaje da se prilagođavamo promjenama naročito u poljoprivredi,hidropotencijalu, šumarstvu,kao i na različite prevencije uticaja na ljudsko zdravlje”, naglasio je Trbić.

Direktor Nacionalnog parka “Sutjeska” Zoran Čančar kaže da su u tom parku u posljednje vrijeme uradili mnogo na zaštiti prirode kroz brojne projekte u oblasti infrastrukture i tehničke opremljenosti.

Muzičar Rambo Amadeus, Unicefov ambasador dobre volje, govorio je na radionici o klimatskim promjenama u Hercegovini i na području opštine Bileća koje su donijele promjene na bolje sa izgradnjom hidroelektrana.

Prema njegovim riječima, promijenila se klima,povećana je vlažnost,a sa njom su se stvorili i bolji uslovi za uzgoj agrokultura”.

“U Nacionalnom parku `Sutjeska` se nije mnogo promijenilo od mog djetinjstva kada smo svraćali ovdje. Možda je tako i bolje nego da su podigli neke objekte koji bi narušili ovaj sklad sa prirodom”, rekao je Rambo Amadeus.

Drugog dana trodnevne manifestacije “Kamp prijateljstva“, osim ove radionice kojoj su prisustvovali i mladi kao i predstavnici ministarstava trgovine i turizma, te poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede, organizovano je i upoznavanje sa ljepotama Nacionalnog parka “Sutjeska”.

Večeras će biti izvedena studentska predstava “Čorba od kanarinca”.

Mladi iz Foče i okolonih opština imaće priliku i da se slušaju Ramba Amadeusa na ljetnjoj sceni na Tjentištu.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!