Capital.ba

Globalno zagrijavanje donosi privredne probleme

19.06.2013. / 12:08

svjetska bankaNJUJORK, Svjetska banka upozorila je danas na predstojeće privredne probleme usljed globalnog zagrijavanja, koji će se najviše osjetiti u Africi i Aziji.

U izvještaju je predočen “alarmantan scenario za naredne dane i godine, koji bi se mogao ostvariti tokom naših života”, izjavio je predsjednik Svjetske banke Džim Jong Kim.

“Naučnici nam govore da će zagrijavanje svijeta za dva stepena Celzijusova, što može da se desi u narednih 20 do 30 godina, izazvati opštu nestašicu hrane, toplotne talase bez presedana i još jače ciklone”, navodi se u saopštenju.

Institut za istraživanja o klimatskim uticajima iz Potsadama, koji radi analize za Svjetsku banku, navodi da dokazi iz posljednjih sedam mjeseci sugerišu da su dosadašnje projekcije o emisijama gasova koji izazivaju efekat staklene bašte bile previše umjerene.

Univerzitet navodi da postoje šanse da će se planeta u ovom vijeku zagrijati za dodatna četiri stepena Celzijusova “ako ne bude brze akcije i smanjenja emisija”, prenio je AFP.

UN su predložile da se globalno zagrijavanje ograniči na dva stepena Celzijusova u odnosu na predindustrijsko doba. Trenutno se vode međunarodni pregovori o usvajanju sporazuma o tom cilju do 2015. godine, a dokument bi trebalo da stupi na snagu do 2020. godine.

Naučnici su zaključili da je trenutni nivo zagrijavanja od 0,8 stepeni u odnosu na predindustrijsko doba već doveo do jačanja suša u podsaharskoj Africi i povećanja obalske erozije u jugoistočnoj Aziji.

Oni upozoravaju da bi povećanje temperature za dva stepena do 2040. godine i nadalje imalo katastrofalne posljedice. U mnogim regionima bi količina dostupne vode opala za 20 odsto, a poremećaj monsunskog sistema doveo bi do nestašice hrane.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!