Capital.ba

Globalna nejednakost u primanjima na nivou 1820.

02.10.2014. / 19:52

OECDPARIZ, Jaz između onih koji imaju i onih koji nemaju sada je na istom nivou kao 1820, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), upozoravajući da je u posljednjih 200 godina to jedan od najvećih problema sa kojim se svijet suočava.

U opsežnom izvještaju o globalnom blagostanju u posljednja dva vijeka, OECD primjećuje da je nejednakost značajno porasla od početka globalizacije 1980-ih, prenosi agencija Frans pres.

Istraživači su proučavali nivo primanja u 25 zemalja od 1820, a rezultati su pokazali da je nejednakost u primanjima oštro smanjena sredinom 20-og vijeka, odnosno u vrijeme jačanja komunizma u istočnoj Evropi, da bi posljednjih godina ponovo porasla. Već 2000, globalna nejednakost bila je na istom nivou kao 1820, navodi se u izvještaju.

OECD je pri sastavljanju izvještaja o globalnom blagostanju uzeo u obzir faktore kao što su zdravstvo, obrazovanje, nejednakosti, zaštita životne sredine i lična bezbjednost u periodu od 200 godina.

Organizacija kao pozitivne činjenice navodi to da je prosječan životni vijek porastao sa ispod 30 godina iz 1880. na gotovo 70 godina 2000. Pored toga, 1820. je manje od 20 odsto ljudi bilo pismeno, dok ta cifra sada iznosi oko 80 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!