Capital.ba

Gdje su najskuplje ulice na svijetu?

16.11.2012. / 10:45

BEOGRAD, Ulica Kozvej bej (Causeway Bay) u Hongkongu je postala najskuplja trgovačka četvrt u svijetu, prestigavši njujoršku Petu aveniju.

Kvadratni metar prodajnog prostora u Kozvej beju zakupci plaćaju 22.307 evra godišnje, objavila je jedna od najvećih svjetskih firmi za promet nekretnina “Cushman and Wakefield”.

Privlačnost najboljih šoping destinacija raste i to ne mijenja ni globalno usporavanje privrede. U Kozvej beju je najamnina za prvoklasni prostor poskupila 35 odsto na godišnjem nivou, a u Parizu, na Jelisejskim poljima za 30 odsto.

Na drugom mjestu po skupoći je Peta avenija u Njujorku, sa godišnjom najamninom od 21.204 evra po kvadratu, 11 odsto većom nego prije godinu dana. Slijede Jelisejska polja sa više nego dvostruko nižom cijenom godišnjeg zakupa od 9.573 evra po kvadratu, prenosi agencija ČTK.

Na četvrtom i petom mjestu su tokijska Ginza i sidnejski Pit strit mal, sa cijenom od 8.962, odnosno 8.077 evra, koje su iste kao i prije godinu dana. Od šestog do osmog mjesta su opet evropske ulice – londonski Nju bond strit, gdje za jedan kvadratni metar trgovci treba da izdvoje 7.942 evra godišnje, tri odsto više nego lani, ciriški Banhofštrase, gdje je kvadrat poskupio devet odsto, na 7.243 evra i Via Montenapoleone u Milanu, sa cijenom kvadrata od 7.000 evra i rastom od tri odsto.

Slijedi Mjeongdong u južnokorejskoj prijestonici Seulu, sa zakupom od 5.822 evra po kvadratu, što je 16 odsto više nego prije godinu dana.

Na desetom mjestu je Minhen i Kaufingerštrase, gdje je godišnji zakup prodajnog prostora 4.200 evra po kvadratu, šest odsto više nego lani.

Prag je na 27. mjestu sa ulicama Na Pršikopje i Vaclavske namnjesti i najamninom od 2.100 evra, tri odsto većom nego prošle godine.

Na 41. mjestu je budimpeštanska Vaci ulica, gdje je zakup pojeftinio deset odsto, na 1.080 evra po kvadratnom metru. Prema podacima firme ” Cushman and Wakefield ” za Evropu, Bliski Istok i Afriku, cijene zakupa su u prosjeku porasle za 1,7 odsto za godinu dana od juna prošle, do juna ove godine usljed povećane tražnje međunarodnih modnih brendova i proizvođača luksuzne robe.

Najamnine su u 25 od 31 praćene evropske trgovačke ulice povećane, dok su primjetno manje u zemljama najviše pogođenim krizom, kao što su Grčka (17,1), Irska (15,1), Mađarska (13,3) ili su, zbog povećane ponude prodajnog prostora, što je slučaj sa Bugarskom, cijene pale 7,7 odsto. Tanjug

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!