Capital.ba

Gaćeša: U stečaju 1.538 firmi

01.02.2011. / 8:05

BEOGRAD, U Srbiji je trenutno 1.538 preduzeća u stečaju. Toliko, prema riječima Vesne Gaćeše, direktorke Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, ima aktivnih stečajnih postupaka. Na ovo još treba dodati oko 100 predmeta koji se vode u privrednim sudovima po starom Zakonu o prinudnom poravnanju, stečaju i likvidaciji, kao i stečajne postupke nad bankama koji nisu pod nadležnošću ove agencije.
* Koliko je stečajnih postupaka okončano tokom protekle godine?
– U 2010. godini pokrenuta su 1.023 nova stečajna postupka, dok je iz proteklih godina prenijeto njih 713. Ukupno su, do kraja godine, zaključena 122 stečajna postupka za koje mi posjedujemo završne račune.
* Poznato je da stečajni upravnici imaju i pravo na novčanu nagradu po okončanom stečaju. Koliko je novca isplaćeno na ime nagrade u ova 122 postupka?
– Da bismo pričali o nagradama, treba prvo da kažemo da je u ova 122 stečaja ostvaren ukupan priliv od 1,515 milijardi dinara, što predstavlja stečajnu masu, dok je ukupan odliv sredstava, na ime troškova struje, vode, radnika… bio 232 miliona dinara. Tako su sredstva raspoloživa prije isplate nagrade bila 1,283 milijarde dinara. Od toga je isplaćeno 67,5 miliona dinara na ime nagrada i 29 miliona dinara na ime naknade troškova stečajnih upravnika. Preostalih 1,186 milijardi dinara služilo je za namirenje povjerilaca. Očigledno je da je od ukupne stečajne mase 4,5 odsto sredstava isplaćeno na ime nagrada i dva odsto na ime troškova. Pri tome riječ je o bruto iznosima nagrada u koje su uključeni i pripadajući porezi i doprinosi i PDV.
* Kolika je bila najveća nagrada?
– U dva predmeta nagrada je bila oko šest miliona dinara, u dva predmeta od tri do šest miliona dinara, u 85 predmeta nagrada je išla od nekoliko dinara do 2,8 miliona dinara, dok su stečajni upravnici u 33 predmeta ostali bez nagrade: nula dinara.
* Imaju li stečajni upravnici još neka primanja?
– Stečajni upravnik ne prima platu za svoj rad, već naknadu troškova i nagradu po obavljenom stečaju. On ima pravo na mjesečnu isplatu preliminarne nagrade, ali se sve što je isplaćeno odbija od iznosa konačne nagrade koju utvrdi stečajni sudija. Konkretno, u ova 122 stečajna postupka, 42 su iz automatskog stečaja pokrenuta tokom 2010. godine, 33 je pokrenuto u 2009, 13 je iz 2008. godine, a ostalo iz perioda od 2001. do 2008. U jednom stečajnom postupku započetom 2001. a okončanom prošle godine, ukupni prilivi bili su 6,5 miliona dinara, a nagrada stečajnom upravniku 450.000 dinara. Postoji još jedan predmet, takođe iz 2001. godine, riječ je o društvenom kapitalu, gdje je isplaćena nagrada od 2,680 miliona dinara, dok je ukupna stečajna masa bila 187 miliona dinara.
* U kom slučaju stečajni upravnik ima pravo na dodatno uvećanje nagrade?
– Onda kada ostvari manje troškove, kraće trajanje stečajnog postupka i namirenje povjerilaca u velikom procentu, što je Pravilnikom tačno definisano. Ali, konačna odluka o visini nagrade za stečajnog upravnika u nadležnosti je stečajnog sudije.

Struktura
Među 397 licenciranih stečajnih upravnika je i 106 žena. Najviše upravnika je ekonomske struke, čak 212, slijede pravnici: 92, ali ima i inženjera mašinstva, elektrotehnike, poljoprivrede, čak i diplomiranih matematičara, ali i jedan veterinar i stomatolog… Iako su različitih struka, svim aktivnim stečajnim upravnicima (a takvih je oko 250) zajedničko je da moraju da imaju registrovanu djelatnost i uplaćeno osiguranje od profesionalne odgovornosti.

Dosadašnji zbir
Od formiranja ALSU, februara 2005. godine, do danas, okončani su stečajni postupci za ukupno 708 preduzeća. Od toga je 250 društvenih preduzeća, a 458 sa privatnim kapitalom. Ostvarena je ukupna stečajna masa od 16,94 milijarde dinara, dok su ukupni odlivi bili 3,2 milijarde. Stečajnim upravnicima su isplaćene nagrade u ukupnom iznosu od 736,95 miliona dinara i naknada troškova od 225 miliona dinara. Povjeriocima je isplaćeno ukupno 12,7 milijardi dinara. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!