Capital.ba

Formulom do novih računa za gas

16.02.2011. / 8:10

BEOGRAD, Cijena prirodnog gasa u Srbiji mogla bi znatno da se poveća od sljedeće godine. Jer, Nacrt novog zakona o energetici, koji bi trebalo da bude usvojen ove godine, predviđa da se cjenovnici formiraju u skladu sa formulom koju će donijeti Agencija za energetiku, umjesto da o cijenama odlučuje Vlada Srbije. Na ovaj način, država bi mogla da odustane od određivanja „socijalnih cjenovnika“, od čega bi jedinu korist imao „Srbijagas“. Ali stručnjaci ne vjeruju da će novi obračun donijeti realne iznose na računima.
Tako će na račune za gas direktno uticati svaka promjena nabavne cijene energenta koju određuje ruski „Gasprom“, razlika u kursu dolara i dinara i tranzitne takse kroz Mađarsku. Sa svakom promjenom ovih parametara, mijenjaće se i cjenovnici za gas. U „Srbijagasu“, najvećem domaćem distributeru ovog energenta, kažu da im gubitke u poslovanju ne uzrokuje visoka cijena gasa na svjetskom tržištu, koliko kursne razlike.
– Gas je poskupjeo sa 377 dolara za 1.000 kubika na 384 dolara što nije veliko povećanje – tvrdi direktor ovog preduzeća Dušan Bajatović. – Ali, na tržištima deviza, dolar je ojačao za 28 odsto u odnosu na prošlu grijnu sezonu. Samo zbog kursnih razlika, „Srbijagas“ će izgubiti oko 200 miliona evra za posljednje tri godine. A to je posljedica vođenja socijalne politike.
U Udruženju za gas, ipak, ne vjeruju da će cijena ovog energenta biti realna, čak ni kada Agencija bude odredila formulu za obračun.
– Treba sačekati prvo da Zakon bude usvojen, ali mislim da će država i dalje gas posmatrati kao socijalnu kategoriju – kaže Vojislav Vuletić, predsjednik ovog udruženja. – Sada „Srbijagas“ ide svjesno u gubitke, jer gas prodaje po manjoj cijeni nego što ga nabavlja. U izbornoj godini, kada se političari bore za glasove, vjerujem da će država kroz Agenciju uticati na određivanje cijene, uprkos obračunu po formuli.

“Gasprom“
Prosječnu cijenu gasa za Evropu, ruski „Gasprom“ mogao bi da poveća za 14 odsto u odnosu na isporuke iz prošle godine. Ovo su prošlog vikenda najavili neimenovani izvori iz ruske kompanije. Ali, stručnjaci kažu da cijena gasa može biti formirana samo u skladu sa kretanjima nafte na svjetskom tržištu. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!