Capital.ba

Fejsbuk nalozi za lažne brendove

10.06.2013. / 7:00

fejsbukBEOGRAD, Trgovina putem interneta postala je u posljednjih nekoliko godina novi Eldorado za prodaju falsifikata poznatih robnih marki, ali i kopija luksuzne robe.

U posljednjh pet godina trgovina putem interneta i sve jednostavnije pravljenje sajtova omogućili su pravu eksploziju prodaje odjeće i obuće na ovaj način, zbog čega proizvođači gube zaradu, a kupci često dobiju „mačka u džaku“.
Falsifikovana roba već se godinama slobodno nudi u kineskim radnjama, ali i u ekskluzivnim buticima. Broj ilegalnih prodavaca na ulicama znatno je smanjen, a količina zaplijenjene falsifikovane robe je povećana, tvrde u Tržišnoj inspekciji. Ilegalna prodaja preselila se, međutim, na internet.
Takva roba se ne oporezuje, pa država gubi novac od poreza, zbog nelojalne konkurencije zatvaraju se legalne radnje, a kvalitet i zdravstvenu ispravnost proizvoda koji se prodaju na ovaj način niko ne kontroliše. Udruženja potrošača kažu da su svakodnevno pretrpani komentarima i žalbama na nekvalitetnu robu koja se prodaje na raznim internet sajtovima. A prodaje se sve – od kozmetike i parfema preko obuće i odjeće, do satova i nakita.
“Svi koji prodaju falsifikate na internetu moraju da se skrivaju kao da je prodaju na ulici. Zato na Fejsbuku otvaraju više različitih naloga preko kojih reklamiraju odjeću, obuću, parfeme. Zatim, robu prodaju preko različitih kurirskih službi kako bi prikrili stvarnu količinu prodate robe i novac primaju u gotovini nakon svake isporučene pošiljke” – objašnjava Nikola M., koji je dugo zarađivao na ovaj način.
Ova roba se na sajtovima reklamira kao original, pa se mnogi iznenade kada im se original patike poznate sportske marke raspadnu poslije dva mjeseca ili kada shvate da parfem koji su kupili traje kraće od najjeftinije toaletne vode. Tu dolazi i do glavnog problema pošto za robu kupljenu na ovaj način ne postoji mogućnost podnošenja žalbe, zamijene ili povraćaja novca.
Falsifikovana roba mahom se pravi u Kini, Južnoj Koreji, Tajvanu, odakle se potom transportuje na Bliski istok gdje se pakuje u ambalažu koja je identična originalnoj i potom se distribuira na naše tržište, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!