Capital.ba

Evro blago ojačao, akcije opet pojeftinile

10.05.2008. / 8:30

 LONDON, NJUJORK, Najava Evropske centralne banke (ECB) da će održati visok nivo bazne kamate i narednih mjeseci juče je na globalnim deviznim berzama podstakla manji rast evra prema dolaru i funti sterlinga, dok su akcije na tržištima u SAD, Aziji i Evropi pojeftinile, usljed bojazni od posljedica kreditne krize i straha da će visoke cijene sirovina uticati na pad korporacijskih profita.
 Evro je ojačao na 1,5459 dolara, sa  1,5393 u četvrtak i nezantno je snažniji u odnosu na američku valutu nego prije nedelju dana.
 Zajednička valuta 15 članica Evropske unije se, istovremeno, razmenjivala po kursu od 0,7930 za funtu, prema 0,7877 prethodnog dana.
 Od početka ove godine evro je ojačao oko šest odsto prema “zelenoj valuti”, ali je u odnosu na prekookeanskog takmaca oslabio 3,3 procenta od 22. aprila, kada je kotirao rekordnih 1,6019  dolara.
 Na matičnoj berzi u Njujorku dolar je vredio, u ranoj elektronskoj trgovini, 102,84 jena, što je najniži nivo od 23. aprila.
 Evro je juče u Njujorku kotirao 159,21 jena, ili nešto lošije nego u četvrtak, ali je za oko tri jena bio slabiji u odnosu na japanskog takmaca nego prije nedelju dana, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
 Incijalna kapisla za jučerašnji nevelik skok evra prema dolaru i funti bila je izjava predsjednika ECB Žan-Klod Trišea, data nakon sastanka bančinih čelnika u Atini, da će centralna banka 15 zemalja zone evra i narednih mjeseca voditi čvrstu kamatnu politiku, u nastojanju da obuzda rast inflacije u regionu.
 Inflatorna očekivanja su, inače, u Evropi dodatno uvećana nakon što je nafta “dodirnula” nov rekordan nivo od 125 dolara po barelu i zbog toga je ECB odlučila da i dalje zadrži četvroprocenu baznu kamatu i tako spriječi nove inflatorne pritiske.
 Potrošačke cijene u zoni evra su uvećane prošlog mjeseca 3,3 odsto, u poređenju s aprilom 2007. Skok tih cijena, kojim se mjeri inflatorna stopa, u martu je bio još veći – 3,6 procenata, što je osjetno iznad dvoprocentnog inflatornog “plafona” koji je za region ranije utvrdila ECB.
 Prodavci vrijednosnih hartija na berzama širom svijeta juče su bili loše raspoloženi, jer su akcije pojeftinile ne samo u Evropi, već i na ključnim američkim i azsijskim berzama, prenosi Blumberg.
 U Evropi i Aziji pojeftinjenje akcija je usljedilo nakon što je najveća svjetska kuća za poslove osiguranja – AIG – saopštila da je zabilježila rekordne poslovne gubitke, a cijena nafte još jednom “probila” rekordan nivo, što je dodatno uvećalo strahovanja oko daljeg kretanja korporacijskih dobiti.
 Osiguravajuća kompanija AIG, čije sedište se nalazi u Njujorku, u prvom tromjesečju je imala neto gubitak od 7,81 milijardu dolara i izvršila je takozvano dislociranje više od 15 milijardi dolara otpisanih potraživanja, zbog čega je njen poslovni rejting odmah opao.
 Glavni globalni MSCI indeks akcija juče je opao 0,6 odsto, dok je istovremeno američki Standard purs indikator izgubio pola procenta od svoje pređašnje vrijednosti.
 MSCI indeks je opao 9,8 odsto od kraja oktobra minule godine, kada je bio na rekordnom nivou, jer je globalna kreditna kriza, u kojoj su banke i druge finansijske institucije zabilježile ukupne gubitke od 321 milijardu dolara, djelovala depresivno na poslovanje globalnog tržišta akcija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!