Capital.ba

EU će povećati proizvodnju mlijeka u prahu 27 odsto

08.10.2014. / 20:22

mlijeko u prahuBRISEL, Evropska unija namjerava da višak mlijeka, nastao uvođenjem zabrane Rusije na uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz EU, upotrebi za proizvodnju mlijeka u prahu i maslaca.

O tome se, kako prenosi Tas, govori u posljednjem izvještaju Evropske komisije (EK) Kratkoročna perspektiva evropskih tržišta žitarica, mliječnih proizvoda i mesa.

Dio mlijeka koji je ranije prerađivan u sir za prodaju u Rusiji, biće iskorišćen za proizvodnju suvog obezmašćenog mlijeka i maslaca, navodi se u dokumentu.

Prema prognozama EK, EU će proizvesti 1,3 miliona tona mlijeka u prahu što je 18 odsto više nego 2013. godine, a 2015. godine rezultati od ove godine biće povećani još osam odsto na 1,4 miliona tona.

Obim proizvodnje maslaca u EU ove godine će dostići 2,1 milion tona što je 5,4 odsto više u odnosu na 2013, dok će 2015. ovogodišnja proizvodnja biti povećana još dva odsto, na 2,3 miliona tona.

Na taj način proizvodnja mlijeka u prahu u EU će do 2016. porasti 27 odsto, a maslaca osam odsto.

Mlijeko u prahu i maslac su izabrani zbog toga što mogu dugo da se čuvaju i njima se trguje na svjetskim robnim berzama. Uz to EU ima pravo da interveniše u kupovini tih proizvoda ukoliko vrijednost mlijeka u prahu i putera padne 29, odnosno 38 odsto u odnosu na sadašnju cijenu, što je prag za intervenciju.

Tako je, prema posljednjim podacima EK, 21. septembra prosječna cijena 100 kg mlijeka u prahu bila 218 evra, a putera 307 evra, što je oko 30 odsto niže nego u to vrijeme prošle godine i 20 odsto niže od srednje vrijednosti za period 2011.-2013. godine.

EK predviđa da će sniženje vrijednosti evropskog mlijeka u prahu omogućiti da se dodatne količine tog proizvoda plasiraju u Afriku i Aziju gdje ranije nije bio konkurentan, navodi se u dokumentu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!