Capital.ba

Energetska tranzicija u sjeni osporavanja i neispunjenih obaveza

20.05.2021. / 15:00

TREBINJE – Dekarbonizacija i odustajanje od fosilnih goriva u proizvodnji električne energije sljedeći je veliki korak u tranziciji energetskog sektora u BiH. Međutim, problem je što ni ranije preuzete obaveze koje se odnose na reforme u oblasti energetike nisu ispunjene, dok se proces dodatno usložnjava zbog sve češćih osporavanja u vezi velikih projekata u ovoj oblasti.

SET

FOTO: Capital

Upravo ovo je bila jedna od glavnih tema na Samitu energetike koji se danas i sutra održava u Trebinju, a koji po drugi put organizuje “Elektroprivreda Republike Srpske” i preduzeće “SET”.

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić svjestan je da je energetska stabilnost Republike Srpske zasnovana na fosilnim gorivima koje svijet napušta.

Međutim, kako tvrdi, u namjeri Republike Srpske da poveća udio obnovljivih izvora energije u proizvodnji struje, dolazi do neosnovanih sporenja i pokušaja blokada.

Prije nekoliko dana su počeli radovi na gradnji hidrocentrale “Buk Bijela” u saradnji sa Srbijom i moram reći da jako žalim što je tu bio vidljiv otpor prema ovom projektu, a koji i dalje traje. Ni ja niti bilo ko to ne može razumjeti jer je RS dio BiH i ne vidimo razloga da se institucije kao Ustavni sud i Visoki predstavnik instrumentaliziraju u korist politike koja želi zaustaviti ovaj projekat. Ovo je razvojni projekat od kojeg će korist imati i RS i BiH”, kaže Đokić.

On se nada kako će ideje o obustavljanju ovog projekta biti odbačene i da će nesuglasice biti riješene dijalogom.

Ušli smo hrabro u proces tranzicije, svjesni smo procesa dekarbonizacije kojem idemo u susret i istovremeno participiramo u svemu onome što međunarodna politika za nas stvara i u tom smislu spremni smo da nastavimo aktivnosti u tom pravcu”, kazao je Đokić.

Inače, Republika Srpska ima dodjeljene koncesije koje treba da obezbjede izgradnju energetskih objekata snage oko 770 megavata, a u pripremi su koncesije za objekte instalisane snage 443 megavata.

Njihovom izgradnjom bi, po ocjeni Đokića, došlo do jakog zamaha i pokazatelja da Srpska ide u pravcu obnovljivih izvora energije.

Košarac: Zastoj u FBiH

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac kaže kako je činjenica da je u zemlji došlo do zastoja te da BiH nije implementirala Drugi i Treći energetski paket. Problem vidi u Federaciji BiH.

„Propisi koje je Republika Srpska donijela su od Energetske zajednice ocijenjeni prihvatljivim sa aspekta evropskih standarda dok postoji vrsta zastoja u Federaciji koja nije takve zakone donijela”, kaže Košarac.

Kako je pojasnio prioritet je donošenje Zakona o regulatoru električne energije i prirodnog gasa koja je obaveza iz Trećeg energetskog paketa, te donošenje nove Odluke o kvalitetu tečnih naftnih goriva koja se nije mijenjala deset godina a koja je neprihvatljiva sa aspekta zaštite potrošača i životne sredine.

Tu je i obaveza usvajanja Intergrisanog klimatskog energetskog plana za period 2021.-2030. godine. I on se dotakao projekta “Buk Bijela”.

Ono što zabrinjava je vrsta atrofije u jednom dijelu BiH kada je u pitanju energetska zajednica i energetski sektor, a takav je primjer nažalost negacija snažnog energetskog projekta “Buk Bijela” koja treba da bude u korist građana i RS i Federacije BiH, ali očigledno da dolazi do određenih zastoja koji nemaju opravdanje”, kazao je Košarac u Trebinju.

FOTO: Capital

Generalni sekretar Energetske zajednice Janez Kopač nije se osvrtao na razmirice oko energetskih projekata u BiH, ali je podsjetio kako region dugo godina zaostaje za ostatkom Evrope kada je energetika u pitanju te da se tome mora stati u kraj.

Dekarbonizacija je trend ne samo u EU. To je svjetski trend kojem se pridružila Kina i Japan a na Zapadnom Balkanu je ta riječ bila zaboravljena. Prošle godine sam je čuo po prvi put, a sada je to već glavna tema samita. Na taj način se smanjuje raskorak sa ostatkom evrope barem u razmišljanju”, kazao je Kopač i dodao kako će proces dekarbonizacije morati pratiti i velike investicije.

Generalni direktor ERS-a Luka Petrović očekuje da se svi zajedno u zemlji okrenu ka budućnosti i opredjeljenjima Energetske zajednice koja očekuje da obnovljivi izvori električne energije budu primat.

Naravno za to se treba pripremiti tehnički i obrazovno i u tom smislu nam je potrebna podrška i struke i obrazovnih institucija kako bi zauzeli pravi korak u narednom periodu”, kazao je Petrović.

Ocijenio je kako je Samit u Trebinju postigao svoj cilj i okupio struku, nauku, politiku i stručne institucije.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Energetska tranzicija u sjeni osporavanja i neispunjenih obaveza

    1. Profesor

      Struku? ?
      Okupio je ljude imenovane na pozicije u energetskim sektoru, sakupljene s konca i konopca 2020. Prošli samit bio je na nivou ali sve se upropasti pa i to.