Capital.ba

Elektro-Hercegovina štedi na papiru, a kupuje auto od 94.000 maraka

08.07.2022. / 15:37

BANJALUKA – Iako je druga polovina poslovne 2022. godine počela, preduzeće “Elektro – Hercegovina” i dalje nema usvojen plan poslovanja. Međutim, to upravu previše ne brine. Pozivajući se na privremeni operativni plan javnih nabavki oni naručuju automobil vrijedan 94.000 maraka.

elektro-hercegovina

Foto: elektrohercegovina.com

Traži se nova limuzina sa dizel motorom snage 140 kilovata i zapreminom od minimalno 1.900 kubika, aluminijumskim felugama, sistemom kontrole pritiska u gumama uz mogućnost pokretanja motora bez ključa i sistemom za podršku kod zadržavanja vozila u traci.

Garancija mora biti četiri godine ili 120.000 kilomenatara”, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Interesantno, prije nego što će naručiti automobil, u “Elektro – Hercegovini” su objavili ciljeve integrisanog sistema menadžmenta u kojima se pozivaju na štednju i racionalizaciju troškova.

Potrebno je  implementirati principe 5C metodologije na radnom mjestu i u radnom prostoru, kako bi se olakšao rad zaposlenih, povećala produktivnost, smanjili troškovi, gubitak vremena i ostala rasipanja. Potrošnju papira potrebno je zadržati na postojećem nivou, a potrošnju goriva smanjiti u odnosu na prethodnu godinu za 3 odsto”, navodi se u ovom dokumentu.

Kako na jednoj strani zagovaraju uštede dok se na drugoj rasipaju, tražili smo da nam objasne iz ovog preduzeća. Do objave ovog teksta, odgovor na naša pitanja nije stigao.

U Transparency internationalu (TI) BiH kažu kako se prema Zakonu o javnim nabavkama, nabavka može pokrenuti posebnom odlukom o pokretanju nabavke, ali bi to trebalo koristiti kao izuzetak, a ne kao pravilo, što je sve češći slučaj.

Takvi postupci bi se trebali koristiti samo kada su u pitanju hitne nabavke za koje se ne može čekati na usvajanje plana javnih nabavki, odnosno plana poslovanja ili budžeta. Nabavka automobila zasigurno nije toliko hitna i trebalo bi da može čekati redovne uslove za proceduru javne nabavke, posebno imajući u vidu da je transparentnost jedan od opštih principa Zakona”, ocjenjuje za CAPITAL Damjan Ožegović istraživač u TIBiH.

Podsjeća kako se i Agencija za javne nabavke BiH nekoliko puta oglašavala po pitanju neobjavljivanja planova i uočenih loših praksi ugovornih organa po ovom pitanju ističući da je neusvajanje i neobjavljivanje planova prekršaj za koji je predviđena novčana kazna.

Stoga bi luksuz na uštrb manjka odgovornosti i transparentnosti svakako trebalo posmatrati kao lošu praksu”, zaključuje Ožegović.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!