Capital.ba

Bankarski sektor u BiH može očekivati pad prihoda i do 20 odsto

20.09.2020. / 12:20

SARAJEVO – Bankarski sektor Bosne i Hercegovine može očekivati da će imati značajan pad prihoda u ovoj godini, koji će možda dostići i 20 odsto, kazala je Sanela Pašić, predsjednica Upravnog odbora Udruženja banaka BiH na svečanosti uručenja priznanja Zlatni bam 17. septembra 2020 godine u Sarajevu, izvještava Indikator.ba.

Bankarski sektor

Sanela Pašić, FOTO: Banke&Biznis

Slavimo rezultate iz 2019.godine. Radi se o godini koja je bila rekordno dobra, naša najbolja godina, sa najvišim ostvarenim profitom od 363 miliona KM, sa dosta visokim rastom aktive – gotovo 8 odsto i rastom depozita 10 odsto. Svaki pojedinačni i naš kolektivni uspjeh u 2019. je za svaku pohvalu. Međutim, godina 2020. je prekretnica za bankarski sektor iz razloga što smo pogođeni ekonomskom krizom koja je izazvana panedmijom. Dobra je vijest u ovoj situaciji što mi bankari nismo uzrokovali krizu, ali je loša vijest što ćemo je trpjeti, kao što smo trpjeli i u krizi 2007. godine, odnosno trpiti kao i svi ostali sektori“, kazala je Pašić.

Ona je naglasila da se u rezultatima banaka za šest mjeseci ove godine nisu vidjeli efekti ove krize.

Zašto? Zato što se ona efektuirala tek u drugom kvartalu. Izostanak velike količine novog biznisa je bio malo prikriven činjenicom da smo radili moratorije pa smo na određeni način zamrzli bilanse i nije bilo redovnih otplata, tako da se vidi neki pad od 2 ili 3 odsto na strani aktive i pasive. Međutim, za očekivati da ćemo imati značajan pad prihoda, možda i 20 odsto. Da li će pad profita biti toliki ili veći ovisi kako ćemo tretirati operativne troškove i troškove rizika, dodala je Pašić.

Ona je kazala su banke generalno na početku novog poglavlja u kojem će ozbiljnije razmišljati kako pametnije i optimalnije trošiti kapital.

Ključni stakeholderi predviđaju da će bankarsko tržište upravo zbog potrebe da se sačuva preostali kapital doživjeti promjene – vjerovatno će biti manje isplate dividedi, možda smanjenja kompenzacija, možda će banke agresivnije prelaziti na alternativne kanale, odnosno netradicionalne kanale kojima servisiraju klijente… Neke će radikalno rezati troškove, a neće biti izneneđenje ni konsolidacija jer je konsolidacija i spajanje banaka logičan način da se zadrže prihodi i kapital a smanje troškovi. Moguće je da ćemo u trogodišnjem periodu vidjeti i nastajenje nekih “loših” banaka u koje će zajedno banke iz nekih zemalja okruženja ili jurisdikcija gurati svoje “loše” kredite itd. Uglavnom, pred nama je dosta izazovan period“, zaključila je, između ostalog, Pašić.       Indikator.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!