Capital.ba

Ekonomski rast Grčke za dvije godine

10.04.2012. / 10:31

ATINA, Grčka bi trebalo da se od 2014. vrati ekonomskom rastu, kaže član upravnog odbora Evropske centralne banke Jerg Asmusen.

“Očekujem da Grčka, poslije sprovođenja (vladinog) programa za stabilizaciju javnih finansija, počne da ostvaruje pozitivan rast od 2014.”, rekao je njemački član ECB Asmusen u intervjuu za list “Rajniše post” iz Dortmunda.
Prema prognozi Banke Grčke, ekonomija te zemlje će ove godine oslabiti 4,5 odsto, što će biti peta godina da je ta članica zone evra u recesiji poslije kolapsa njenih javnih finansija što je primoralo vladu u Atini da 2010. prihvati od EU i MMF pomoć za spasavanje.
Cilj tog programa koji uključuje niz strogih mjera štednje, je da zadrži Grčku u 17-očlanoj zoni evra rekao je Asmusen i dodao da bi “cijena izlaska Grčke iz evrozone bila neizmjerljiva”.

Asmusen, bivši zamjenik njemačkog ministra finansija koji je došao na tu funkciju u ECB u januaru, takođe je insistirao da su vanredne mjere koje je preduzela ECB od početka dužničke krize u zoni evra privremenog karaktera, prenijela je francuska novinska agencija AFP.

U Grčkoj počinju novi štrajkovi koje su najavili pomorci koji se još uvijek ne mire sa rigoroznim mjerama štednje koje zavodi vlada kako bi se izbjegao bankrot zemlje.
Sindikat Svegrčke federacije pomoraca u utorak je najavio 48- časovni štrajk pošto u pregovorima sa vladom nije našla zajednički jezik o platama i drugim prinadležnostima koje su mnoge pomorce dovele u tešku materijalnu situaciju.

Dvodnevni štrajk zaposlenih na feribotima će izazvati velike probleme građanima jer pada uoči Vaskrsa, koji se ove godine u Grčkoj slavi 15. aprila, javlja novinska agencija ANA. Tada mnogi Grci, po tradiciji Vaskrs proslavljaju u mjestu rođenja.

Štrajk će takođe pogoditi i turiste koji planiraju da praznik provedu na nekim od ostrva u Egejskom i Jonskom moru, gdje se temperature već kreću iznad 20 stepeni.

Grčku je prošle sedmice zahvatio talas protesta poslije samoubistva jednog penzionera ispred zgrade parlamenta kako bi prekratio finansijske muke. Javnost je još uvijek u šoku pošto su oni najekstremniji, kako prenosi dnevnik “Atens njuz”, pozivali Osamu bin Ladena da avionom razori “bordel” (tako nazivaju parlament), kako političari više ne bi mučili radnike. Pri tom su koristili izraze koji nisu za štampu.

Prema izvještajima agencija nepoznata lica napala su jutros prostorije ministarstva za reformu javnog sektora u Atini i, prema prvim izvještajima, tom prilikom nije bilo povrijeđenih. Nijedna ekstremistička grupa nije preuzela odgovornost za ovaj napad u centru Atine.

Anarhističke grupe u Atini, od početka ekonomske krize, često pribjegavaju ovakvim napadima na vladine zgrade i banke, ali primjetno izbjegavaju da ugroze zaposlene u tim objektima.
ECB je u decembru i februaru ulila oko hiljadu milijardi evra u bankarski sistem zone evra, ponudivši komercijalnim bankama tog monetarnog bloka jeftine kredite u nadi da će one taj novac pozajmiti poslovnom sektoru. Postoji, međutim, bojazan, naročito u Njemačkoj, da bi ta ogromna suma jeftine gotovine prije mogla da podstakne inflaciju i spekulativnu aktivnost na tržištima, nego da pruži podstrek ekonomskom rastu. ECB priznaje da postoji taj problem, ali je prošle sedmice njen predsjednik Mario Dragi rekao da je još prerano za mijenjanje kursa, s obzirom na neizvjesnost oko ekonomskog oporavka koji je primjetno usporio tokom nekoliko posljednjih mjeseci.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!