Capital.ba

„Eko toplane“: Ugrožena sezona grijanja u Banjaluci

07.09.2022. / 9:57

BANJALUKA – Uprkos brojnim apelima „Eko toplana“ Banjaluka upućenih strateškom partneru „Šumama Republike Srpske“, situacija je sve nepovoljnija jer se isporuka energenta ne odvija prema ugovornim odredbama i drvnog sortimenta za preduzeće koje grije preko 60.000 svojih sugrađana, nema dovoljno, saopšteno je danas iz „Eko toplana“.

eko toplana

Foto: Sajt Grada Banjaluka

„Zbog nepoštivanja ugovornih obaveza od strane našeg strateškog partnera Šuma Srpske, pod znakom pitanja je predstojeća sezona grijanja, odnosno, prema sadašnjem stanju, Eko toplane Banjaluka nemaju dovoljnu količinu energenta za uspješnu realizaciju grijne sezone“, navodi se u saopštenju.

Iz ovog preduzeća apelujuju na donosioce odluka za prioritetnom isporukom drvnog sortimenta, kako ne bismo došli u situaciju da Banjalučani u 2023. godinu uđu hladnih radijatora.

„Iako je još u martu ove godine održan sastanak predstavnika Eko toplana i Šuma Srpske sa predstavnicima Ministarstva energetike i rudarstva i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na kojem su sa ciljem zaštite krajnjih potrošača predstavnici Vlade RS apelovali na sve koji snose odgovornost u vezi sa snabdijevanjem grada toplotnom energijom, da se uključe i doprinesu stabilnosti i sigurnosti funkcionisanja sistema daljinskog grijanja, situacija danas je teža nego tada. Naime, sigurnost i stabilnost isporuke i dalje nisu obezbijeđene, a i pored apela da se učine svi napori kako bi cijene ostale iste, one su se tokom proteklog perioda mijenjale, odnosno porasle u pojedinim šumskim gazdinstvima“, dodaje se u saopštenju.

Navode da su im od ugovorenih količina za dosadašnji period, od 54.000 metara kubnih, „Šume Srpske“ isporučile svega 25.735 kubika, što je 47 odsto od ukupne količine ugovorima i dinamičkim planom predviđene za ovaj period.

„Prošle godine, cijena metra kubnog sa troškovima prevoza i mljevenja iznosila je 120KM, dok je ove godine, u skladu sa rastom cijena na međunarodnom tržištu, cijena finalnog proizvoda po metru kubnom 150KM. Međutim, i ova cijena se mijenja, s obzirom na to da na našu adresu stižu obavještenja o dodatnim poskupljenjima od strane pojedinih šumskih gazdinstava, poput Čemernice i Kotor Varoša“, navodi se u saopštenju.

Naglasili su da su do sada isporučene količine  ispod svakog minimuma koji može da garantuje da se sezona grijanja u Banjaluci može realizovati.

Zbog poremećaja na tržištu i skoka cijene peleta, početak grijne sezone u neizvjesnosti dočekuju i građani koji se ne griju putem „Eko toplana“, a o čemu je CAPITAL pisao u tekstu Grijanje poskupjelo 150 odsto, građani masovno prelaze na struju.

CAPITAL: M. Č. Lj.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: „Eko toplane“: Ugrožena sezona grijanja u Banjaluci

    1. jusuf

      Nabavite mazut.
      Ionako je sve nelegalno oko Eko Toplana pa nije neka steta ni da propadne. Pelet ne moze grijati ispod 7,8 stepeni vanjske temperature tad se pali stara toplana i lozi se mazut.
      Tu se postavlja niz pitanja a ono najvaznije je da prava i pravde nema jer da ima Amidzic i ekipa bi odavno svirali klavir. I oni prije njih za ad Toplanu. Sume da ne pominjemo.

    2. Zoran

      Ovu Eko toplanu treba zatvoriti i zaključati. Kakvi su to hoštapleri, svake godine pred početak grejne sezone njihova kuknjava, a grijanje katastrofalno. Niti reaguju na pozive niti na reklamacije, samo plati račun. Đubrad najobičnija.