Capital.ba

Efikasnijom primjenom tehnologija do ekonomskog napretka

12.07.2014. / 6:50

inovacijeBEOGRAD, Oko 60,8 ispitanika istraživanja “Umreženo društvo“ smatra da razvoj mobilnih tehnologija i njihova efikasnija upotreba pozitivno utiču na ekonomski napredak Srbije.

Istraživanje koje su zajedno sproveli kompanija Erikson Srbija i Elektrotehnički fakultet Beograd pokazuje da 38 odsto ispitanika koristi internet svakodnevno između dva i četiri sata, a skoro četvrtina više od šest sati dnevno.

Takođe, 70 odsto njih mobilne uređaje koristi kod kuće, 56,6 odsto na poslu, a 33,6 odsto u prevozu.

Što se tiče očekivanja ispitanika o načinima na koje će šira upotreba mobilnih tehnologija i servisa pomoći razvoju društva, 72,2 odsto je istaklo da bi se to prije svega pozitivno odrazilo na unapređenje rada državnih institucija i smanjenje birokratije, njih oko 60 odsto na unapređenje zdravstva, ali i obrazovanja, a oko polovine na poboljšanje gradskog prevoza.

Na pitanje kako bi efikasnija primena mobilnih tehnologija i servisa mogla unaprijediti zdravstvo, 88,9 odsto je ukazalo na mogućnost zakazivanja pregleda putem sajta, 69,6 odsto na bolju organizaciju i komunikaciju između zdravstvenih ustanova, 65,9 odsto na mogućnost pristupa ličnom e-kartonu, a 63,7 odsto želi mogućnost onlajn rezervacije i poručivanja recepata i lijekova.

Kada je riječ o obrazovanju, 77,3 odsto ispitanika bi željelo slobodan pristup edukativnim materijalima sa bilo koje lokacije putem mobilnih tehnologija, a kao prednost 63 odsto navodi i mogućnost povezivanja sa univerzitetima i školama širom svijeta.

U istraživanju “Umreženo društvo” učestvovalo je 1.839 ispitanika iz cijele Srbije, starosti od 18 do 65 godina, od kojih je 57,6 odsto imalo visoko obrazovanje.

Menadžer kompanije Erikson za marketing, strategiju i komunikacije Milena Matić je kazala da će mobilne tehnologije i servisi pomoći građanima da unaprijede svoje obrazovanje, poslovanje i same živote.

Ona je navela da su mobilni uređaji, internet i klaud najviše doprinijeli sve većoj umreženost i povezanosti u društvu.

Matić je navela primjer kako je za 100 godina tehnologijama povezano svega milijardu lokacija, za 25 godina povezalo se pet milijardi ljudi, a očekivanja su da će u narednih 15 godina biti povezano 50 milijardi uređaja.

Prema njenom mišljenju, pred operatorima je veliki zadatak kako bi udovoljili korisnicima koji žele da što brže i lakše budu povezani i umreženi, a to će zahtijevati velika ulaganja. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!