Capital.ba

Država priznala da je problem u kukuruzu

23.02.2013. / 18:20

kukuruzNOVI SAD, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu u Vojvodini pozdravio je odluku Ministarstva poljoprivrede Srbije da počne rješavati problem nedozvoljenih količina opasnog otrova aflatoksina u mlijeku i “makar zakašnjelo prizna” da je kukuruz osnovni uzrok.

“Konačno, pa makar i sa šest mjeseci zakašnjenja, Ministarstvo je priznalo problem i počelo da ga rješava tamo gde je i nastao, a to je u kukuruzu. Pokrajinski sekretarijat za poljopirvredu daje svoju podršku i aktivno učestvuje u rješavanju ovog problema na teritoriji AP Vojvodine”, navodi se u saopštenju iz pokrajinske Vlade.

U saopštenju se ističe da je problem aflatoksina u mlijeku mogao da bude mnogo ranije riješen da je Ministarstvo radilo “više svoj posao, a manje štitilo tajkune i monopoliste u preradi mleka“.

Sekretarijat je pozvao Vladu Srbije, da donese uredbu kojom će zaštiti seljaka i prerađivače mlijeka povodom krize uslovljene pojavom nedozvoljenih količina aflatoksina.

„Seljak ne sme da trpi i zato pozivamo Vladu Srbije da uredbom obaveže prerađivače mlijeka da nastave sa otkupom mlijeka”, navodi se u saopštenju i dodaje da se ne smije dozvoliti ni da štetu jedino snose prerađivači mlijeka.

Na današnjem prvom sastanku radne Radne grupe za praćenje stanja prisustva aflatoksina u životnim namirnicama i hrani za životinje na području Vojvodine zaključeno je da počne besplatni monitoring stočne hrane na farmama.

Naučni institut za prehrambene tehnologije FINS iz Novog Sada vrši besplatno uzorkovanje hrane za životinje i kukuruza na aflatoksine, ohratoksin i fumunizin, a Radna grupa će poslije analiza donijeti preporuke za način poboljšanja kvaliteta hrane za životinje na farmama.

Ministar poljoprivrede Srbije Goran Knežević rekao je da će najkasnije za sedmicu dana u prodavnicama biti potpuno zdravo mlijeko bez sumnji na prisustvo kancerogenog aflatoksina.

“Za koji dan biće gotove analize kukuruza u skladištima Direkcije za robne rezerve i tada ćemo sa izvjesnošću znati kolike su količine kukuruza koje nisu zaražene. Namjeravamo da sav taj kukuruz podijelimo farmama kako bismo u najkraćem mogućem roku otklonili bilo kakve sumnje u prisustvo aflatoksina”, rekao je Knežević. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!