Capital.ba

Đogović: Devizni kurs neće mirovati

05.04.2012. / 13:20

BEOGRAD, Devizni kurs neće mirovati i dinar će nastaviti da slabi, izjavio je danas na konferenciji za novinare saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.

Đogović je naveo da do kraja ove godine treba računati, uz izvjesne sezonske oscilacije, sa nastavkom depresijacije domaće valute, čija stabilizacija može da uslijedi tek po dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i sprovođenjem reformskih poteza.

Reforma javnog sektora, smanjenje javne potrošnje, javnog duga, povećanje investicija i izvoza i posljedično smanjenje spoljnotrgovinskog deficita, rezovi su koje se moraju povući i po svoj prilici to će morati da uradi nova vlada, poručio je Đogović.

“Sve dok se ne napravi novi aranžman sa MMF-om, nastaviće se sa jačanjem nepovjerenja investitora u sprsko tržište, produkujući nestabilnosti na finansijskom tržištu i povisujući temperaturu u vidu pada vrijednosti domaće valute i inflacionih tokova u zemlji”, ocijenio je on.

Prema njegovim riječima ta “temperaturna groznica” moći će jedno kraće vrijeme da se drži pod kontrolom direktnim intervencijama na tržištu ili pooštravanjem restriktivnosti monetarne politike”, ali je, naglasio je, to sve na kratak rok.

Tek sa liječenjem uzroka ekonomske krize u kojoj se Srbija nalazi, moguće je potpuno stabilizovanje i kursa i cijena, ocijenio je ovaj ekspert.

Na pitanje novinara šta su još mogući aduti Narodne banke Srbije, da smiri kurs, Đogović je precizirao da NBS držanjem referentne kamatne stope na relativno visok nivo, može da poveća atraktivnost ulaganja u državne hartije od vrijednosti, a da oslobađanje dijela obaveznih deviznih rezervi banaka, poveća deviznu likvidnost komercijalnih banaka.

Ova druga mjera bi, objasnio je, oslobodila dio deviza, za koje se očekuje da banke pretvore u dinare, i tako stvore pritisak ‘na kurs’ u pravcu jačanja dinara.

Međutim, ukazao je, ta mjera samo kratkoročno ‘može da proizvede izvjesnu stabilnost, ali ne obezbijeđuje suštinsku stabilnost domaće valute’ te će valuta poslije možda kraćeg perioda stabilizacije, opet nastaviti da slabi.

IZIT je saopštio i podatak da je u odnosu na stanje iz decembra 2011. godine domaća valuta depresirala za 5,3 odsto nominalno ili za 4,4 odsto u realnom iznosu.

Intervencije NBS na deviznom tržištu, u cilju smanjenja prekomjerne oscilacije deviznog kursa u februaru su iznosile 188,5 miliona evra, a takođe su na realizaciju, u iznosu od 204,2 miliona evra, došle i ranije prodate državne hartije od vrijednosti.

Krajem februara 2012. godine su ukupne rezerve iznosile oko 11,9 milijardi evra i bile su manje za 3,5 odsto u odnosu na stanje iz januara ove, a za 7,3 odsto u odnosu na stanje iz decembra prošle godine, podatak je IZIT-a.

Dinar je danas minimalno oslabio za jednu paru, ali je ipak pao na najniži srednji kurs prema evru od 111,6141, a veći pad nacionalne valute je spriječila Narodna banka Srbije prodajom 10 miliona evra. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!