Capital.ba

Dnevnice privlače strance

09.07.2011. / 7:40

BEOGRAD, U Srbiji trenutno legalno radi oko 2.500 stranih državljana, a na crno daleko više.

Najviše radnika iz Bugarske, Makedonije, Rumunije i KiM
Posao u Srbiji sve češće traže i strani državljani, ali da bi mogli da zarađuju platu, moraju da dobiju zeleno svjetlo od Nacionalne službe za zapošljavanje. Tako je prošle godine NSZ izdala 2.534, a od početka ove do danas već više od hiljadu radnih dozvola za strance. A koliko ih radi ”bez papira”, niko se i ne usuđuje da precizira.
U Uniji poslodavaca Srbije smatraju da je ova brojka višestruko veća:
– Kod nas dolaze oni radnici koji će u Srbiji biti plaćeni bolje nego što bi bili u svojoj zemlji – ocjenjuje Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca.
Zato se, kažu u Uniji, na crno kod nas najviše angažuju radnici iz Bugarske, Makedonije, Rumunije i sa Kosova. Uglavnom se zapošljavaju tokom ljeta na radu u poljima, ali i u ugostiteljstvu i na građevinima. Posebno su angažovani u južnom i istočnom dijelu Srbije.
A ko bi uopšte trebalo da ima prednost pri zapošljavanju, i pod kojim uslovima, kao i da li porez ubire matična država ili država domaćin – samo su neka od pitanja na koja bi trebalo da odgovori novi zakon o zapošljavanju staranaca, čije se usvajanje očekuje krajem godine. Ova oblast se reguliše zakonom koji je potpisao još Josip Broz, 1978. godine.
U međuvremenu, jedinu preciznu evidenciju o zapošljavanju stranaca vode u NSZ.
– Od početka ove godine izdali smo 1.235 radnih dozvola za strance sa povremenim boravkom, kao i 25 dozvola za one sa stalnim. Među njima je 18 žena – kažu u NSZ.
Dozvole su date uglavnom menadžerima, direktorima kompanija, IT stručnjacima… Sve traženije su i dozvole za kuvare sa poznavanjem pojedinih, najčešće egzotičnih kuhinja, kao što su tajlandska i kineska.
U Uniji poslodavaca kažu i da nije rijetkost da strani državljani koji rade u Srbiji na crno dobijaju veće dnevnice od svojih kolega koje poslodavci vrbuju na birou.
– Gazde strancima ne plaćaju ni poreze ni doprinose, a svjesni su i da ih oni neće prijaviti inspekciji, kao što bi to mogli domaći radnici. Zato stranci na ruke dobiju više para od naših radnika. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!