Capital.ba

Dizel jeftiniji?

22.01.2011. / 8:20

BEOGRAD, Po dobijanju zvaničnog stava Evropske komisije u pogledu Zakona o akcizama, Vlada Srbije će pristupiti izmjenama tog zakona i on će biti brzo promjenjen, ukoliko se ispostavi da njegova forma predstavlja povredu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – tvrdi potpredsjednik Vlade Božidar Đelić.
Prema Đelićevim tvrdnjama, važno je da on bude promjenjen najkasnije do 22. marta kada se u Briselu organizuje godišnji komitet za razmatranje primjene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU.
Kako je „Novostima“ u Vladi Srbije i potvrđeno, izmjene nedavno usvojenog zakona o akcizama već su spremne, pa ukoliko se, zaista, ispostavi da je Skupština Srbije usvajanjem dvojnih akciza prekršila SPP, Ministarstvo finansija će aktivirati svoj stari prijedlog akcizne politike za naftne derivate.
– Vlada je, u setu izmjenjenih poreskih zakona, krajem prošle godine Skupštini i ponudila da akcize na derivate budu iste kao i do sada, a da se, što zakon i predviđa, samo usklade sa godišnjim rastom cijena na malo iz 2011. godine – tvrde u Nemanjinoj 11.
Praktično, za sve vrste benzina bi, ako zaista dođe do izmjena postojećeg zakona, akciza bila uvećana za 4,6 dinara, odnosno umjesto prošlogodišnjih 44,70 dinara bila bi 49,3 dinara. Kada su u pitanju dizel goriva, akciza bi bila 33,6 dinara (prošle godine bila je 30,47 dinara).
Od Nove godine se, da podsjetimo, primjenjuju dvojne akcize, a što je dovelo do toga da svi obveznici akcize na naftne derivate za evro BMB 98 i evro premijum BMB 95 obračunavaju ovaj namet 4,8 dinara više nego u prošloj godini, dok se za ostale vrste benzina plaća akciza viša za 0,30 dinara nego u 2010. godini. Za evrodizel gorivo namet je veći čak za 6,53 dinara nego prošle godine, a za ostale vrste dizel goriva 4,53 dinara više nego u 2010. godini.
Naftaši: Smanjićemo cijene
Evrodizel bi mogao da pojeftini na benzinskim pumpama, ako akcize budu izjednačene za uvozna i domaća goriva. Domaći naftaši spremni su da snize cijene ovog derivata za razliku u akcizama.
U „Lukoilu“ i „Molu“ kažu da je prerano govoriti o korekciji cijena po ovom osnovu, dok trošarina za gorivo zaista ne bude promjenjena.
– Evrodizel će sigurno pojeftiniti za iznos koliko akciza bude smanjena – kaže Bora Tatić, zamjenik predsjednika Udruženja privatnih benzinskih stanica. – Ali, prvo država to treba da uskladi sa evropskom praksom. Gorivo je od Nove godine i poskupjelo baš zbog povećanja akciza, pa bi sa manjim nametom bilo prostora za pojeftinjenje. Ali, na buduću cijenu evrodizela uticaće i cijena nafte na svjetskom tržištu.
Ovo gorivo, od otvaranja tržišta i početka slobodnog formiranja cijena za derivate, različito košta na pumpama. Njegova cijena kreće se od 123,5 do 126,4 dinara po litru. Nova cijena evrodizela mogla bi da bude manja za oko dva dinara po litru.

Sporazum
Pretjerana je tvrdnja da bi pitanje akciza moglo da ugrozi energetski sporazum sa Rusijom – tvrdi Bajatović. – Ovaj sporazum se, precizirano je, raskida samo u slučaju nepoštovanja socijalnog programa, odsustva investicija i pada tržišnog udjela. Samim tim nema razloga za raskid ugovora. Smatram da je u pitanju logistička priča, tim prije što su još ranije sve naše zakonske regulative iz energetskog sektora usklađene sa regulativama EU.

NIS: Naći ravnotežu
Naftna industrija Srbije očekuje da će Vlada Srbije, ma kakvu preporuku dala EU, pronaći odgovarajuću ravnotežu između sporazuma o energetskoj saradnji sa Rusijom i SSP sa EU. – Modernizacija rafinerije, u koju ćemo uložiti više od pola milijarde evra, nije ništa manje važan uslov za usklađivanje srpske naftne privrede sa standardima EU od akcizne politike – kažu u NIS. – Spor oko različitih akciza će nestati sam od sebe, jer će 2012. prestati proizvodnja goriva bez „evro“ standarda.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!