Capital.ba

Dinkić: Oporavak starih giganata

15.09.2012. / 8:50

BEOGRAD, Pokretanje domaće poljoprivredne i prehrambene industrije, dovođenje multinacionalnih kompanija na srpsko tržište i bolja prodaja konvencionalnog naoružanja koje proizvodimo – tri su ključne aktivnosti kroz koje država planira u narednom periodu da podigne domaću proizvodnju.

Prema najavama ministra Mlađana Dinkića, neće biti zaboravljena ni preduzeća u restrukturiranju – njih 172 , gdje je zaposleno tačno 54.648 radnika. Plan je da se preduzeća u problemima tretiraju „slučaj po slučaj“, kao što je to bilo sa „Gošom“ iz Smederevske Palanke, kako bi se pogoni oživjeli, a proizvedena roba postala konkurentna.

– Kada je riječ o prehrambenim kapacitetima, u Ministarstvu finansija i privrede se radi mapa kapaciteta čuvenih u bivšoj Jugoslaviji, a koji sada ne rade – otkriva za „Novosti“ Dinkić. – Pokušaćemo da pokrenemo tu industriju, kako bismo omogućili da poljoprivrednici imaju kome da prodaju proizvode.
Model koji će država primenjivati u određenom preduzeću biće različit od slučaja do slučaja.
– Negdje će država pokretati proizvodnju, pa ćemo, ukoliko pronađemo partnera, prodati te kapacitete – objašnjava Dinkić. – U drugim slučajevima ćemo pokušati da odmah nađemo kompaniju iskusnu u određenoj oblasti i da joj kroz sistem podsticaja pomognemo da obnovi proizvodnju. Sada, recimo, imamo „Porečje Vučje“ koje stoji, zatim preduzeće „Jutra“ u Koštunićima. Ima dosta kapaciteta koje treba da podignemo. U krajevima gdje, recimo, nemamo mljekare ili hladnjače, a imamo lokalne proizvođače, stimulisaćemo investicije.
Dinkić ističe da će preduzeća u problemima država tretirati slučaj po slučaj, kao što je to bilo sa „Gošom“ iz Smederevske Palanke. Ovo bi trebalo da je dobra vijest, naročito za preduzeća iz raskinutih privatizacija, u kojima proizvodnja nije ponovo oživjela. Na pitanje da li se planira ograničavanje perioda u kome jedno preduzeće može da nosi oznaku „u restrukturiranju“ i tako bude spaseno prinudne naplate dugova do oporavka, Dinkić odgovara da o tome još nije donijeta konačna odluka.
– Zašto? Zato što mislim da možemo da riješimo pitanje „Prve petoletke“ i „Fabrike vagona“ u Kraljevu i mnogih drugih u narednom periodu, slučaj po slučaj – objašnjava ministar. – Ne želim da uradimo nešto brzopleto i da upropastimo mogućnost oporavka. Kruševački „14. oktobar“, na primjer, sada ima samo jedan dio proizvodnje koji ide na tržište i to iz oblasti energetike, dok je proizvodnja bagera zastarjela i nema kupce. Ulagati u tu proizvodnju na isti način je besmisleno.
Dinkić ističe da će država, praktično, u tom preduzeću da održava socijalni mir, do momenta dok ne nađe nekoga ko može da proizvodi proizvod koji tržište traži.
– Da li će to da budu bageri ili tenkovi, meni je svejedno – kaže Dinkić. – Samo da nađemo neku proizvodnju koja može tu da se smjesti, a koju tržište traži. Slično ćemo uraditi sa nekim drugim preduzećima.

EBRD u galenici
Država će, prema riječima ministra Dinkića, u pojedinim preduzećima „intervenisati“ zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj.
– Već smo razgovarali i sa predsjednikom EBRD o ulasku ove institucije, kao manjinskog vlasnika, u „Galeniku“ ili u „Fabriku maziva – FAM“ u Kruševcu – navodi Dinkić. – EBRD bi tu bio manjinski partner, poput modela Komercijalne banke, koji se odlično pokazao.
Protestna šetnja
Radnici više preduzeća koji su se organizovali van sindikalnih organizacija u „Pokret za slobodu“ organizovali su u petak protestnu šetnju Beogradom. Njihov osnovni zahtjev je da se obnovi i očuva proizvodnja u firmama uništenim nepravilnostima u privatizacijama, ali i hapšenje onih koji su kupljene firme dovele do stanja u kojem su danas. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!