Capital.ba

Dinkić: Nismo radili procjenu štete zbog novog gripa

11.11.2009. / 21:40

H1N1BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da očekuje da će šteta po privredu zbog epidemije novog gripa biti na nivou posljedica sezonskog gripa.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo ekonomije nije pravilo procjene o tome koliku će štetu srpska privreda pretpjeti zbog novog gripa.

“Mi nismo pravili takve procjene. Nadamo se da će efekti biti na nivou posljedica sezonskog gripa”, kazao je Dinkić na predstavljanju konkursa “Blic preduzetnik 2009”.

Predsjednik Privredne komore Beograd Milan Janković kazao je danas nakon seminara o funkcionisanju privrede u uslovima pandemije novog gripa da će privreda Srbije zbog novog gripa doći u nezavidnu situaciju ako ne bude saradnje države, privrednika i sindikata, ali je naveo da još ne može da se procjeni veličina moguće ekonomske štete.

Prema njegovim riječima, još nije jasno ni ko će podnijeti teret ukoliko 40 odsto radno sposobne populacije, koliko se očekuje da će tokom osam nedjelja odsustvovati sa posla, ne bude moglo da obavlja svoje obaveze.

“Država nema slobodnih sredstava kao neke druge zemlje”, kazao je on i podsjetio da je budžetska situacija loša, da privredna ne može da se dodatno optereti, odnosno da nije dovoljno konkurentna i finansijski sposobna da krene u nove proizvodne procese.

Dodao je i da će “punjenje penzionog i zdravstvenog fonda biti ugroženo neispunjavanjem obaveza privrede”.

Janković smatra i da će tokom epidemije doći do izražaja podijeljenost privatnog i državnog sektora, jer će po njemu, radnici u privatnom sektoru teže odlučivati da izostajati sa posla, dok će se u državnim firmama “vjerovatno pojaviti veliki broj bolovanja”.

Rukovodilac Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Nevenka Žakula kazala je da velika javna preduzeća dva mjeseca rade na stvaranju akcionih planova za rad u uslovima epidemije novog gripa.

Objasnila je da ni u jednoj firmi istovremeno neće biti 40 odsto oboljelih od novog gripa, ali je nužno da se naprave akcioni planovi kako bi se utvrdilo koji su to poslovi od vitalnog značaja za funkcionisanje preduzeća, odnosno obezbjedio rezervni kadar.

“Najbitnije je da su koraci preduzeti blagovremeno”, ocijenila je ona i dodala da je već “oko 20 javnih preduzeća sa teritorije Beograda uradilo te planove” i dostavilo ih nadležnim institucijama.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!