Capital.ba

Cvijanović: Vlada predlaže 200 KM neoporezivog dijela zarade

07.12.2013. / 10:15

zeljka cvijanovicBIJELJINA, Vlada Republike Srpske na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine predložiće da neoporezivi dio plate od naredne godine bude 200 KM, a ne 150 KM kako je navedeno u prijedlogu Ekonomske politike za 2014. godine, rekla je premijer Srpske Željka Cvijanović.

Ona je istakla da je Vlada predložila set mjera za rasterećenje privrede Srpske i da ne vidi nijedan razlog zbog kojeg poslanici ne bi trebalo to da podrže.

“Naša logika je jednostavna. Privredi morate dozvoliti da više udahne svežeg vazduha. Samo tako možemo očekivati veću likvidnost i izvršenje obaveza”, rekla je Cvijanovićeva za “Euroblic”.

Ona je ocijenila da je predloženi budžet za 2014. godinu realan. “Treba da provede ekonomsku politiku koja je zaista obuhvatila sve, imajući u vidu da živimo u vrijeme kada su efekti globalne krize još vidljivi. Preduzeli smo nekoliko hrabrih koraka i na tome se nećemo zaustaviti”, poručila je premijer Srpske.

Ona je naglasila da je najvažnije obezbijediti stabilnost budžeta i redovne isplate, kao što je bilo i do sada, poručujući da je to opredjeljenje Vlade.

Cvijanovićeva je rekla da će iduća godina biti puna izazova, ali da je Vlada planirala mjere koje će donijeti olakšanje svima i, na kraju, pozitivne rezultate.

“Mjere treba da održe postojeći broj radnih mjesta, ali i da dovedu do povećanja zaposlenih kroz investicije i rad određenih preduzeća“, navela je Cvijanovićeva, dodajući da u tom smislu može da bude optimista.

Prema njenim riječima, nema mjesta pesimizmu jer su u planu sistemske mjere u kombinaciji sa interventnim mjerama.

Ona je izrazila zadovoljstvo što se ova godina završava stabilnim javnim finansijama. “Uspjeli smo da povećamo plate i penzije i sa povećanjem penzija ćemo nastaviti i početkom naredne godine. Kao čovjek smatram da su penzije u Srpskoj male, ali radićemo stalno na njihovom postepenom uvećavanju. Takođe, idemo i na povećanje porodičnih i ličnih invalidnina. Sa sindikatima dogovaramo izradu novih zakona o platama u javnom sektoru kako bismo uveli više pravednosti, odnosno da izjednačimo plate ljudi sa istom stručnom spremom”, najavila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da treba smanjiti jaz između najmanjih i najvećih plata, kao i da će Vlada temeljno pristupiti radu javnih preduzeća, od njihovog racionalnog poslovanja do sistema plata.

Komentarišući kritike da je Republika Srpska postala nepovoljniji ambijent za poslovanje u odnosu na Federaciju BiH, ona je navela da se razlike uočavaju ako se posmatraju pojedinačne stavke i olakšice.

“Kod njih je veći neoporezivi dio plate, ali je u Srpskoj zbirna stopa doprinosa manja i električna energija je jeftinija. Kada se uzmu u obzir svi parametri koji utiču na cijenu poslovanja, onda se dođe do zaključka da mi ni po čemu ne zaostajemo za FBiH, ali i cijelim regionom”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da će od iduće godine biti na snazi Zakon o multilateralnoj kompenzaciji i cesiji koja će pomoći privrednicima da lakše izmire dugove i da poboljšaju likvidnost. Prema njenim riječima, Vlada namjerava i da rastereti malu i sitnu privredu, a određena rasterećenja biće preduzeta i u okviru fiskalizacije.

Govoreći o parafiskalnim rasterećenjima, koja su predviđena mjerama Ekonomske politike, ona je najavila uspostavljanje jedinstvenog registra koji će funkcionisati na efikasan način – vidjeće se šta treba nužno da ostane, a šta može da se briše.

“Svako uvođenje nameta moraće da ima posebnu saglasnost Vlade. Inoviraćemo i Zakon o stečaju koji će skratiti vrijeme tog postupka i uvesti više discipline. Analiziraćemo dodijeljene koncesije kako bismo vidjeli ko ispunjava obaveze, a ko ne”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da će, vjerovatno, sa nekima morati da budu raskinuti ugovori i da se nekom drugom da šansa. “Analiziraćemo i date subvencije i davanja. Biće temeljnih promjena koje će doprinijeti da novac koji dajemo postiže efekat. Malo toga što subvencionišemo kao rezultat pokazuje unapređenje razvoja. Ocjena je da postepeno moramo da prelazimo na sistem razvoja”, rekla je predsjednik Vlade Srpske.

Cvijanovićeva je pojasnila da budžet za narednu godinu mora da bude usvojen do 9. decembra zbog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom koji podrazumijeva i određene rokove, kao i zbog daljeg nastavka pregovora sa MMF-om.

Ona je rekla da postoji mogućnost restrukturisanja duga koji stiže na naplatu iduće godine. “Razgovaraćemo sa stranim povjeriocima o prestrukturisanju duga. Važno nam je da privredna aktivnost raste. Završićemo godinu sa jedan odsto rasta”, navela je Cvijanovićeva.

Govoreći o tome da će 2014. biti godina reindustrijalizacije, promjene strukture BDP-a i izrade socijalne karte, ona je navela da je socijalna karta već na dnevnom redu Vlade i da je to “složena priča”. “Potreban je niz aktivnosti, ali uradićemo to”, poručila je ona.

Što se tiče reindustrijalizacije, navodi Cvijanovićeva, Vlada je tokom godine imala određene intervencije prema preduzećima, koje se mogu posmatrati kao spasavanje radnih mjesta i oživljavanje nekih privrednih subjekata koji su prestali da postoje.

“To su davanje šanse `Birču` u Zvorniku, RAOP-u u Istočnom Sarajevu, traženje partnera za Tehnički remont, pa Fabrika duvana Banjaluka”, podsjetila je premijer Srpske.

Ona je dodala da će se Vlada ovim pitanjima baviti sistemski i da će samim tim doći do promjene strukture BDP-a u kojem će biti povećano
učešće industrijske proizvodnje

Odgovarajući na pitanje da li će Vlada da “steže kaiš” na vlastitim troškovima, ona je rekla da se u javnosti pravi “smiješna priča o tim troškovima” i da je Vlada učinila značajne uštede, te da to radi već godinama.

“Da li to znači da jedan ministar i jedan predstavnik Vlade ne treba da otputuje da predstavi Srpsku u inostranstvu. Ja mislim da to ne znači i da to mora da bude tako. Istovremeno, moraju se posložiti prioriteti i racionalno trošiti”, rekla je Cvijanovićeva.

Govoreći o zahtjevu opozicije za dodatna objašnjenja u vezi sa budžetom za narednu godinu, ona je rekla da ni oni ne razumiju čime se rukovode i šta žele da postignu.

“To ni njima nije jasno. Sa opozicijom svake sedmice imate neku galamu i dreku oko nečega. Meni je uvijek smiješno kada čujem objašnjenje da nemaju dovoljno vremena za čitanje skupštinskog materijala. Pa šta radite ako ste poslanici? Naravno da morate imati vremena za to, jer vam je to posao”, kaže Cvijanovićeva.

Ona kaže da joj priča opozicije o neuobičajenim mjerama liči na “priču kojom bi trebalo da opozicija uradi nešto čime bi trebalo da bude ugrožen budžet, da radnici ne dobiju svoje plate, da privreda ne dobije ono što joj je namijenjeno”.

“To je mnogo neozbiljno. Ista priča je i sa izmjenom Zakona o `Elektroprenosu BiH`, a zapravo je SDS opstruisao ranije da se to uradi kako Srpska ne bi dobila svojih 41 milion maraka od neraspoređene dobiti. Njihov ministar nije htio da stavi na dnevni red taj zakon”, rekla je Cvijanovićeva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!