Capital.ba

Cvijanović: Podrška Vlade poljoprivrednom sektoru

25.03.2013. / 12:10

cvijanovicBANJALUKA, Poljoprivreda je jedna od prioritetnih oblasti od koje zavisi ukupni razvoj Republike Srpske i Vlada će joj posvetiti posebnu pažnju, poručila je predsjednik Vlade Srpske Željka Cvijanović.

“Naš cilj su uspješna poljoprivredna gazdinstva, koja predstavljaju i uspješan model samozapošljavanja, i Vlada će stimulisati proces ukrupnjavanja poljoprivrednog posjeda. Vlada će učiniti sve što je moguće u pružanju podrške poljoprivrednom sektoru, imajući na umu da je važno da se obezbjeđuje i sveukupni ruralni razvoj i stvore bolji uslovi za život, preduzetništvo i poslovanje na selu”, istakla je Cvijanovićeva.

Na skupu o temi “Razmatranje mjera i aktivnosti koje je potrebno preduzeti u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja”, koji je organizovalo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, Cvijanovićeva je rekla da je svjesna da je Srpska još daleko od naprednih poljoprivrednih sektora razvijenih zapadnih zemalja, ali i da je poljoprivreda jedan od najvažnijih resursa, te da zato treba da zauzima jedno od prioritetnih mjesta u programu njenog rada.

“Da bismo se približili razvijenim poljoprivrednim društvima potrebno je i da poljoprivredni proizvođači primjenjuju nove tehnologije da bi bili konkurentni na domaćem i stranom tržištu. Vjerujem da ćemo morati da pravimo određene zaokrete, da na bolji način osmišljavamo, koncipiramo i provodimo mjere podrške poljoprivredi kako bismo imali mjerljivije rezultate tako provedenih mjera, i cijenim da ćemo u saradnji sa našim poljoprivrednim subjektima i doći do takvih mjera. To će podrazumijevati i redefinisanje sistema podsticaja i razdvajanje razvojne od socijalne komponente”, istakla je ona.

Imajući u vidu potrebe poljoprivrednika, rekla je Cvijanovićeva, jedna od prvih odluka nove Vlade odnosila se na izmirenje subvencija iz 2012. godine od 28 miliona KM.

“Donijeli smo ovu odluku uprkos određenim budžetskim ograničenjima, stavljajući na taj način ovu obavezu u sam vrh vladinih prioriteta”, istakla je Cvijanovićeva i podsjetila da će Vlada tu obavezu realizovati do kraja mjeseca, ali će biti usmjerena i na tekuće potrebe u poljoprivredi.

Ona je ocijenila da je neophodno unaprijediti interakciju i međusobnu saradnju između vladinih institucija, stručnih i naučnih krugova, i svih poljoprivrednih subjekata.

“Vlada će, naravno, kroz određene mjere, dati svoj doprinos, kako bi se ojačala konkurentnost subjekata u poljoprivrednoj proizvodnji, poboljšala proizvodna struktura, obim i kvalitet poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije, modernizovali proizvodni objekti, i pomoglo povezivanje subjekata i njihov organizovani nastup na domaćem i inostranom tržištu”, naglasila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, ključni faktor razvoja poljoprivredne proizvodnje leži u razvoju domaće prehrambene industrije, i potrebno je da njeni kapaciteti budu korišteni u većoj mjeri i bazirani na domaćim, umjesto na uvoznim sirovinama.

Ona je navela da jedan od izazova za poljoprivredu, odnosno privredu, predstavlja i ulazak Hrvatske u EU, a to znači i ispunjavanje određenih standarda da bi mogla da se izvozi roba životinjskog i biljnog porijekla na hrvatsko, to jeste evropsko tržište.

“Priprema, odnosno prilagođavanje regulatornog okvira kroz donošenje adekvatnih zakona i propisa je zadatak svih nivoa vlasti u BiH. Međutim, mnoge pripremne aktivnosti za novo stanje koje će uslijediti od 1. jula, nakon što dobijemo granicu sa EU, jesu zadatak institucija na nivou BiH, čiji angažman je, moram to sa žaljenjem reći, dosta kasnio, bilo da je riječ o usvajanju propisa, osposobljavanju granice, odnosno graničnih prelaza sa adekvatnom inspekcijskom infrastrukturom, ili o nekim drugim zadacima”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je najavila da će Vlada Srpske nastaviti da pokreće inicijative kako bi se sa ostalim nivoima vlasti u BiH došlo do rješenja koja se odnose na zaštitu poljoprivredne proizvodnje, u mjeri u kojoj to dozvoljavaju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, sporazum CEFTA ili očekivano članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, kao i na pitanja kao što su obezbjeđivanje plavog dizela, uvođenje diferencirane, odnosno niže, stope PDV za poljoprivredu, osposobljavanje graničnih prelaza sa odgovarajućim inspekcijskim kapacitetima i slično.

“Dosadašnja iskustva nam ne šalju poruku da treba da budemo pretjerano optimistični, ali ćemo mi i dalje insistirati na ovim pitanjima prema nivou BiH. Vlada će i dalje raditi na usklađivanju našeg poljoprivrednog zakonodavstva sa pravnom regulativom EU i usvajanjem evropskih standarda u ovoj, kao što je to slučaj i sa drugim oblastima. Kao što je to i najavljeno, biće upostavljen i Savjet za poljoprivredu kako bi se ovoj važnoj oblasti prišlo na bolji način, a ona dala još veći doprinos privrednom i ukupnom razvoju Republike”, zaključila je predsjednik Vlade Srpske na današnjem skupu u Banjaluci.

Za podsticajna sredstva u poljoprivredi, iz budžeta Republike Srpske, u periodu 2007-2012. godina, uloženo je oko 480 miliona KM. U istom periodu, u okviru međunarodnih projekata, na bazi kreditnih sredstava, uloženo je oko 24 miliona maraka.

Odobrena su i dva kredita koja će biti realizovana u narednih pet godina. Prvi je posredstvom Svjetske banke za projekat “Razvoj sistema za navodnjavanje” čija je vrijednost 20,5 miliona dolara, a drugi ugovor potpisan je sa Evropskom investicionom bankom, na iznos od 55.000.000 evra, za realizaciju “Projekta hitne pomoći u oblasti zaštite od poplava” /sanacija objekata za zaštitu od poplava na rijeci Savi/.

Početkom aprila biće objavljen prvi tenderi za izvođenje radova, koji će biti realizovan u narednim godinama, sve do kraja 2017. godine.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Cvijanović: Podrška Vlade poljoprivrednom sektoru

    1. Франко

      Пуно приче а ништа ново није речено ни обећано.Ко ће се бавити пољопривредом кад су села пуста,сви отишли у град,одселили се,умрли,њиве зарасле,одавно већ.Мало је тих а и одакле паре за почетак и модернизацију,шта ће млад човјек дати да би добио кредит од банке,нема некретнину,незапослен(да је запослен не би се ваљда бавио пољопр.)нема жиранта а коцка се својом судбином.За 10 г.биће нас много мање, тад ће бити важне неке друге ствари а земље ће бити још дуго дуго послије нас и ко зна ко ће живјети на њој.

    2. dragan S.S.

      Bogu hvala da neko pametan počne voditi brigu o poljoprivredi, jedinoj nadi za spas ove jadne, i napaćene zemlje.Gospodjo predsjednice kažu a istina je to”KO ZANEMARI NAROD I SELO IZGUBIT ĆE DRŽAVU”.Samo se držite tog kursa svi će mo pomoći,VRATIMO SE SELU I PROIZVODNJI HRANE.Moje mišljenje i predlog za izlazak iz ove teške situacije u kojoj se nalazimo,ću vam poslati na adresu vašeg kabineta,a vi pštovana TO PRIMJENITE ILI ODBACITE,ALI U SVAKOM SLUČAJU PROČITAJTE,BIT ĆE VAM KORISNO TVRDIM TO.Moje poštovanje