Capital.ba

Ćulibrk: Treba li centralne banke regiona da štampaju novac?

11.06.2016. / 14:58

milan-culibrk_660x330BEČIĆI, Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk izjavio je danas, po zatvaranju ovogodišnjeg tradicionalnog Samita NIN fokusa u Bečićima, da su se za godinu dana stvari u regionu drastično promjenile – a pred centralnim bankama tih zemalja sada je pitanje da li i one treba da se ponašaju poput FED-a i ECB-a i da štampaju novac ne bi li pogurale rast i inflaciju.

 

 

“Neverovatno je koliko su se za godinu dana neke stvari promenile. Potpuno drugačija monetarna politika Evropske centralne banke (ECB), svi su u nekom iščekivanju, u zemljama se postavlja pitanje da li možda i centralne banke regiona mogu da se ponašaju na isti način kao što su se nekada ponašale američke Federalne rezerve (FED) ili kao što se poslednjih godinu dana ponaša ECB – da besomučno štampa novac i upumpava ga u sistem, kako bi ubrzala rast i pogurla inflaciju naviše”, objasnio je Ćulibrk Tanjugu, medijskom partneru Samita.

 

On je, nakon panela guvernera centralnih banaka regiona, rekao da je u svim zemljama regiona sada problem što je inflacija isuviše niska i da ona ne stimuliše privredni rast.

“Ko je mogao pre dve, tri godine da sanja da će ključni problem Srbije biti niska inflacija, da NBS neće moći da pogura inflaciju da bude veća od donjeg cilja koji je gađala (četiri plus ili minus 1,5 odsto)”, rekao je glavni urednik NIN-a.

Ćulibrk je podsjetio da je Srbija, prije dvije tri godine, bila evropski rekorder po rastu cijena, ali se stvari, primjetio je, jako dinamično mjenjaju.

On je istakao i da većina zemalja regiona, učesnica Samita, ima aranžmane sa MMF, a potrefilo se da je Samit bio u vrijeme kada je počela tehnička revizija aranžmana.

“Poruke su da su neke dobre stvari urađene u Srbiji, ali da se kasni sa strukturnim reformama, pre svega se misli na smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, što je deo aranžmana, da će u zavisnosti od toga, da li će biti ostvarene te dodatne uštede, biti prostora za povećanje plata”, objašnjava Ćulibrk poruke MMF-a, koje je šef Misije te institucije za Srbiju Džejms Ruf uputio u ekskluzivnom intervjuu za NIN.

“Ako toga ne bude, a stav MMF-a je da to ne može da bude ni ove, a možda ni naredne godine, ostaje da se vidi da li će vlada uspeti da izgura ono što je obećala, i što je sastavni deo aranžmana sa MMF, a odnosi se na javni sektor“, zaključio je Ćulibrk.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Ćulibrk: Treba li centralne banke regiona da štampaju novac?

    1. štamparija

      e to bi našima političarima odgovaralo. da sve probleme riješe štampanjem para