Capital.ba

Cijene na inotržištu niže za 0,1 odsto

27.01.2020. / 12:59

BANJALUKA, Cijene proizvođača industrijskih proizvoda iz Republike Srpske na stranom tržištu u decembru prošle godine su u odnosu na novembar u prosjeku niže za 0,1 odsto, dok su u tom periodu cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu ostale nepromijenjene, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Posmatrano prema namjeni potrošnje, u decembru prošle godine, u odnosu na novembar, najveće procentualno povećanje od 0,3 odsto registrovano je kod cijena intermedijalnih proizvoda.

Na stranom tržištu su u tom periodu, posmatrano prema područjima industrijske proizvodnje u prerađivačkoj industriji, cijene ostale na istom nivou, dok je u ostalim područjima došlo do njihovog procentualnog sniženja, a nije registrovan procentualni rast cijena.

Na domaćem tržištu, posmatrano prema namjeni potrošnje, u decembru prošle godine je u odnosu na novembar najveći procentualni rast cijena od 0,5 odsto bio kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju.

Posmatrano prema područijima industrijske proizvodnje, u posmatranom periodu je na domaćem tržištu najveći procentualni rast cijena od 3,8 odsto zabilježen u snabdijevanju vodom, kanalizaciji, upravljanju otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine.

Ekonomista Đurđica Stojadinović rekla je Srni da je do sniženja cijena na inotržištu došlo i zbog zahtjeva za snižavanjem troškova proizvodnje inopartnera privrednih društava iz Republike Srpske, koji dolaze prvenstveno iz zapadnoevropskih zemalja pogođenih recesijom ili smanjenom privrednom aktivnošću.

“To je očito kada se vidi da je najviši procentualni pad bio kod cijena intermedijalnih proizvoda, odnosno komponenti koje možemo smatrati gotovim proizvodom naših firmi, a koje njihovi inopartneri ugrađuju u svoje proizvode ili koriste za dalju preradu. Za očekivati je da se u skorije vrijeme povećaju zahtjevi za smanjenjem opštih troškova”, navela je Stojadinovićeva.

Stojadinovićeva je istakla da tu treba dodati i sistem valutnog odbora, odnosno fiksnog kursa KM za evro, što je nepogodno za izvoznike iz BiH jer smanjuje korištenje cjenovne elastičnosti.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!