Capital.ba

Cijena Nabuka možda i 14 mlrd. evra

23.02.2011. / 13:11

BRISEL, Vrijednost projekta gasovoda Nabuko koji treba da transportuje gas iz regiona Kaspijskog mora i Bliskog istoka u Evropsku uniju, mogla bi biti revidirana naviše.

Direktor konzorcijuma “Nabuko pajplajn internešenel” Rajnhard Miček kaže da međunarodna zategnutost oko iranskog nuklearnog programa predstavlja prepreku kupovini gasa iz te zemlje za potrebe Nabuka, zbog čega se realnijom resursnom bazom za taj gasovod smatra Irak.
“To će, međutim, povećati dužinu tog gasovoda za 550 kilometara, čime će njegova ukupna dužina dostići 3.900 kilometara”, rekao je Miček.

Projektna vrijednost Nabuka je procjenjena na 7,9 milijardi evra i predviđena je za rastojanje od istoka Turske (grad Erzurum) do austrijskog grada Baumgartena. Te prvobitne procjene su, sem toga, napravljene još početkom 2007, kada je prosječna cijena nafte iznosila oko 55 dolara za barel. Od tada su, međutim, cijene metala i uslužnih djelatnosti takođe povećane.

Prema mišljenju stručnjaka servisnih kompanija koje rade u Azerbejdžanu, koje je anketirala agencija Turan, uvođenje u eksploataciju gasovoda Nabuko, godišnjeg kapaciteta od 31 milijardu kubnih metara, danas bi koštalo njegove akcionare (OMV, MOL, Bulgargaz, Transgaz, Botas i RWE) najmanje 12-12,5 milijardi evra, ne računajući troškove za produženje gasovoda do Iraka.

U državnoj naftnoj kompaniji Azerbejdžana SOCAR takođe smatraju da bi danas teško mogao biti realizovan tako veliki projekat , kao što je Nabuko, za osam milijardi evra.

Stručnjaci britanske energetske kompanije BP, pak, procjenjuju da bi, zbog porasta cijena gvožđa, glavnog sastojka čelika, Nabuko mogao koštati čak 19 milijardi dolara (14 milijardi evra).  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!