Capital.ba

Bugari i Rumuni hoće grčke penzije

03.11.2012. / 17:05

ATINA, Hiljade Bugara i Rumuna koji su određeno vrijeme radili u Grčkoj pokušavaju da, uz pomoć lažnih dokumenata, dođu do grčke penzije.

Iako je u krizi, grčka minimalna penzija je barem četiri puta veći od prosječne penzije u njihovim zemljama.
Iako se za grčke penzionere često govori da su najpogođeniji krizom u kojoj Grčka grca, njima zavide balkanski susjedi iz Bugarske i Rumunije, koji se nadaju da će, kao bivši sezonski ili privremeni radnici u toj zemlji, uspjeti da ostvare minimalnu grčku penziju od 486 evra.
To je veoma visoka suma u Bugarskoj gdje prosječan penzioner primi jedva stotinak evra mjesečno.Kako danas prenosi francuski list “Ekspres” (L'Expreš), hiljade Bugara i Rumuna nedavno je podnijelo zahtjeve za penziju najvećem privatnom penzijskom fondu u Grčkoj “Ika-Etam”.

“U tome nema ničeg lošeg. Jednostavno, neki su shvatili da je, prema propisima koji su na snazi u EU, dovoljno tek nekoliko mjeseci uplaćivati doprinose u Grčkoj da biste mogli da podnesete zahtjev za minimalnu penziju”, objašnjava neimenovani funkcioner bugarskog ministarstva finansija.
Prema njegovim riječima, ta vijest se brzinom munje proširila među svima onima koji su nekada radili u Grčkoj, a koji u toj zemlji mogu čak da podnesu i zahtjev za dodatak od 230 evra, koji dobijaju penzioneri sa najnižim primanjima, ukoliko im se prethodno odobri zahtjev za penziju.

Svakako, prema grčkom zakonu, potrebno je imati stalno boravište u toj zemlji da bi se ostvarilo pravo na penziju i socijalnu pomoć.
Kako navodi grčki ekonomski dnevnik “Imersija”, podmitljivi službenici redovno strancima izdaju lažne potvrde o mjestu boravka, pa su istražitelji fonda “Ika-Etam” tako otkrili da je više “prekograničnih” penzionera registrovano na istoj adresi.
Osim toga, takvi penzioneri često uspijevaju da ostvare pravo na svote novca koje nemaju nikakve veze sa brojem godina tokom kojih su uplaćivali doprinose.
Grčki list navodi slučaj jedne 66-godišnje Bugarke koja je prošle godine došla u Grčku, a koja je, prema dokumentima koje je podnijela, čak 25 godina uplaćivala doprinose fondu “Ika-Etam”. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!