Capital.ba

Bubić: Više od hiljadu radnika bez sindikalne zaštite

02.01.2012. / 15:32

TESLIĆ, Predsjednik Opštinskog sindikata Teslić Jelenko Bubić izjavio je da u teslićkoj privredi više od 1 000 radnika, koji rade u oblasti drvne industrije i tekstila, nema nikakvu sindikalnu zaštitu.

“Položaj radnika u teslićkoj privredi generalno gledajući je veoma težak, a najteže stanje je u preduzećima gdje radnici nisu sindikalno organizovani jer to poslodavci godinama ometaju na sve moguće načine, pa i otvorenim prijetnjama i ucjenama onih radnika za koje imaju saznanje da bi organizovali radnike u sindikalnu organizaciju”, rekao je Bubić.

On je istakao da je neprihvatljivo da poslodavci ometaju sindikalno organizovanje i najavio da će opštinska sindikalna organizacija u ovoj godini dosta agresivnije raditi na formiranju sindkalnih organizacija u tim kolektivima, te naći metode koje će natjerati poslodavce da poštuju zakon i prava radnika.

Prema njegovim riječima, privatizacijom teslićkih preduzeća bez posla je ostalo više od 2 000 radnika, a “nestala su i brojna preduzeća”.

“Neka od preduzeća su likvidirana, a od većine su ostala samo imena. Danas se pouzdano ne zna gdje se izgubilo 200 radnika Fabrike obuće i stotine radnika Mašinstva, Tene, Autotransporta, Diala, ugostiteljskog preduzeća Borja, Bortesa, Merkura…”, naveo je Bubić.

On je dodao da je u najstarijem i najvećem teslićkom kolektivu Drvnoj industriji “Borja” radilo više od hiljadu radnika, a da je sada nakon niza godina agonije, u novoorganizovanom preduzeću posao dobilo više od 100 radnika, a ima najava i za još radnih mjesta.

“Radnici koji rade u većini teslićkih preduzeća nakon privatizacije suočeni su sa svakodnevnim kršenjem radničkih prava. Poslodavci se često stavljaju iznad zakona, daju otkaze bez otkaznog roka, radi se često prekovremeno, izbjegavaju plaćanje obaveza na sve načine, ne isplaćuju se otpremnine i slično”, naglasio je Bubić.

On je dodao da su brojni radnici koji rade bez ugovora, kao i oni koji rade bez ikakve prijave, a rijetki su poslodavci koji plaćaju prekovremeni rad.

“Otkaza nisu pošteđene ni trudnice, a na udaru su i ratni vojni invalidi kojih svi žele da se riješe. Sindikat teško može zaštititi prava radnika jer se poslodavci često stavljaju iznad zakona i manipulišu pravima radnika”, rekao je Bubić i dodao da značajan broj radnika zaštitu svojih prava traži u teslićkom Osnovnom sudu.

Prema njegovim riječima, većina radnika dobije spor koji traje godinama i za sve to vrijeme prođe kroz pravu agoniju, ali nakon povratka na posao dobijaju teža radna mjesta, manje zarade te izloženi svakodnevnim pritiscima sami napuste posao. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!