Capital.ba

Brodovima dođe 50.000 turista

19.08.2011. / 17:58

BEOGRAD, Srbiju godišnje brodom posjeti oko 50.000 stranih turista koji obilaze više destinacija i tako upoznaju njene znamenitosti.
“Riječ je o više od 400 brodova koji pristaju na različitim destinacijama, a ture organizuju zajedno strane i domaće agencije”, kazala je šef odsjeka za odnose sa javnošću Turističke organizacije Srbije Ljiljana Čerović.
Ona je objasnila da je uglavnom riječ o kruzerima koji staju na više destinacija – Beograd, Novi Sad, Kostolac, Apatin, Donji Milanovac, gdje imaju organizovane izlete i posjete različitim znamenitostima.

Tako, na primjer, na raspolaganju su im često obilasci Viminacijuma, arheološkog nalazišta kod Kostolca, a u Donjem Milanovcu uglavnom posjete izložbenu prodaju suvenira, dodala je Čerović.
Podsjećajući da za takvom vrstom izleta postoji interesovanje već godinama, Čerović je kazala da strani turoperatori imaju program i da prethodno sa domaćim agencijama na sajmovima dogovore kako će izgledati posjeta nekog mjesta.

Putnici koji dolaze brodovima su najčešće iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke i Švajcarske i putuju brodovima različitih kategorija, a Beograd je jedna od neizbježnih destinacija na turističkoj mapi njihovog krstarenja.

Krstarenja organizuju najprestižniji svjetski turoperatori “Univorld”, “Grand srkl travel”, “Viking River” i drugi.

Putničko pristanište Luke “Beograd” posjetio je ove godine veliki broj riječnih kruzera i putnika. Već po izlasku na pristaništu su im na raspolaganju mjenjačnica, bankomat, Info-centar Turističke organizacije Beograda i prodavnica suvenira, tradicionalne etno-hrane i pića.

Posljednjih godina, Beograd je obavezni dio svjetske nautičko-turističke ponude, a prilikom dolaska turisti najčešće obiđu Kalemegdan, Muzej “25. maj”, Skadarliju, dok se znatiželjnijim posjetiocima nudi i vožnja “Plavim vozom” i izleti do Topole i Kovačice.

Kada je u pitanju organizacija plovidbe Đerdapskom klisurom, zainteresovani mogu da vide Viminacijum, ali i da posjete Trajanovu tablu, Kapetan Mišin brijeg, arheološko nalazište Lepenski vir… Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!