Capital.ba

Bojkot javnih preduzeća

21.01.2010. / 15:51

BEOGRAD, U prošloj godini 1.200 firmi, koja su radila za više od 590 javnih preduzeća u Srbiji, našlo se u blokadi jer im ova nisu plaćala obaveze.Upravo zbog toga je Unija Poslodavaca Srbije, nakon sastanka sa privrednicima prema kojima javna preduzeća imaju dugovanja, formirala Odbor za bojkot javnih preduzeća koji će imati ulogu da zaštiti strane i domaće kompanije u poslovima sa javnim sektorom.

“Nakon jučerašnjeg sastanka sa 44 srednje i velike kompanije doneta je odluka da se formira Odbor za bojkot javnih preduzeća. Odbor je formiran zbog toga što je očigledno da u javnim preduzećima ne postoji ozbiljna namera da ova preduzeća redovno izmire sva svoja dugovanja prema privatnim kompanijama koje obavljaju poslove za njih, a da tek onda dele plate, bonuse, povišice i ostalo”, kaže Dragoljub Rajić, PR Unije Poslodavaca, i dodaje da samo 44 kompanije koje su bile prisutne na tom sastanku imaju skoro 300 miliona evra potraživanja od javnih preduzeća.

Unija Poslodavaca: Prijavite neplatiše na internet sajtu

Na sastanku je odlučeno da će sve kompanije kojima duguje neko javno preduzeće biti upućene da na jednom mjestu šalju podatke o dugovima, za šta je predviđeno otvaranje sajta na Internetu. Kad se utvrdi da određeno preduzeće ima velika dugovanja, tog trenutka će biti upućen poziv cijeloj privredi, ne samo članicama UPS-a, da obustave sva plaćanja prema tom preduzeću.

“Ako je to preduzeće ‘Elektroprivreda Srbije’ ili ‘Telekom Srbije’, neće biti plaćanja ni jednog računa za struju, za telekomunikacione usluge, za bilo koje druge usluge, sve do trenutka dok ta preduzeća ne izmire svoje obaveze”, objasnio je Rajić.

On je dodao da će bojkot sprovoditi i sve kompanije koje su obavljale poslove u sistemu javnih nabavki za javna preduzeća, ali i za druge delove javnog sektora kojima se duguje, jer ima slučajeva da se tim firmama duguje šest mjeseci, i godinu i više dana.

“Sajt bi trebalo da zaživi u februaru i tu će svaka kompanija u Srbiji moći javno da vidi da li da radi sa takvim preduzećima koja mesecima ili godinama duguju i nisu u stanju da plate za one poslove koje ste obavili”, istakao je Rajić.

On je podsjetio i da je još ranije postojao zahtjev privrede da se pri sajtu Narodne banke Srbije uvede registar neplatiša i da se vidi koje, ne samo državne, nego i koje su privatne kompanije najveći dužnici prema drugima.

“Međutim, ta ideja nije prihvaćena i zbog toga mi danas imamo deset hiljada blokiranih kompanija više, nego pre godinu dana. Znači, broj blokiranih kompanija je prešao 70 hiljada od ukupno 110 hiljada preduzeća, a i od tih 40 hiljada preduzeća koja rade, svako treće ima problem sa likvidnošću”, naveo je Rajić.

On je dodao i da je “država veliki generator krize, a ništa ne radi u konkretnom smislu da bi poboljšala ovu situaciju i da bi regulisala načine plaćanja”. “Vlasnici privatnih kompanija kada im se duguje mesecima ne mogu da servisiraju kredite prema bankama, ne mogu da isplaćuju plate i kompanija dolazi u opasnost od bankrota i od zatvaranja”, naglasio je Rajić. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!