Capital.ba

BiH već zagazila u recesiju

20.11.2008. / 7:41

BANJALUKA, Ekonomska kriza koje je zahvatila skoro sve zemlje svijeta uključujući i najveće ekonomije koje su u recesiji, sve više se osjeća i u BiH.
 
Federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda vjeruje da je BiH već zagazila u recesiju, iako ne postoje službeni podaci koji bi to potvrdili.
– BiH nema adekvatne sisteme mjerenja statistika koji bi to evidentirali. Kada zatražim neke informacije od Zavoda za statistiku, dobijem podatke stare dvije godine – kazao je Bevanda na konferenciji za novinare u Mostaru.
Predsjednik Privredne komore regije Bijeljina Mihajlo Vidić kaže da posljedice globalne krize kod nas nisu još toliko izražene, ali da ne znači da početkom sljedeće godine do toga neće doći.
– Sigurno možemo očekivati otpuštanja u tekstilnoj i kožarskoj industriji, kao i jednim dijelom u prerađivačkoj industriji. S obzirom na to da se smanjuje obim proizvodnje, vjerovatno će doći do smanjenja naruybi i domaće tržište biće sigurno ograničeno visinom ličnih dohodaka i nemogućnošću korišćenja kredita, jer će banke podignuti kamate na kredite tako da će padati kupovna moć – kazao je Vidić. Ipak, prema njegovim riječima ova kriza neće imati katastrofalne posljedice po RS.
– Mjerama ekonomske politike moraju se spriječiti sve negativne posljedice. Jedna od mjera je podsticaj izvoza, druga je da se resursi sa kojima RS raspolaže što više stave u funkciju proizvodnje novih dobara, a treća da se javna potrošnja stavi pod kontrolu da bi se sačuvalo zdravo tkivo – istakao je Vidić.
Udruženje ekonomista SWOT smatra da kod nas neće biti otpuštanja radnika u velikom broju, prije svega, zbog toga što naša privreda nije toliko izvozno orijentisana.
– Kriza će prije svega pogoditi industriju na mikro nivou, preduzeća koja su izvoznici, prije svih tekstilnu i drvnu industriju, a prema nekim najavama, do otpuštanja radnika moglo bi doći u proizvodnji rude, s obzirom na pad cijena na svjetskom tržištu – istakli su u Udruženju i dodali da te posljedice neće biti ni blizu drastične kao što je to slučaj sa, na primjer, Kinom koja ima ogroman izvoz.
Statistike pokazuju da su Velika Britanija, Njemačka, Japan, SAD već u recesiji, a vlade ovih država izdvajaju milijarde dolara za spas finansijskog tržišta. Djelovanje finansijske krize na svjetsku privredu izazvaće, prema izvještaju Međunarodne organizacije rada, do kraja naredne godine ukidanje 20 miliona radnih mjesta u cijelom svijetu. Pojedine firme, kao što je američka banka “Sitigrup”, njemački “Dojče post” najavili su otpuštanja na hiljade radnika. Izvršni direktori vodećih američkih kompanija zatražili su od američke vlade finansijski stimulativni paket pomoći u vrijednosti od najmanje 300 milijardi dolara i pozvali novoizabranog predsednika SAD Baraka Obamu da hitno imenuje svoj ekonomski tim.
Srbija
Pomoćnik ministra za medije Srbije Dragan Janjić naglasio je da će svjetska ekonomska kriza sigurno pogoditi sve medije u Srbiji, ali da njegovo ministarstvo ne može donositi nikakve spasonosne mjere da bi preduprijedilo eventualno otpuštanje zaposlenih u tim medijima. On je objasnio da će svjetska kriza prvo pogoditi srpsku privredu. Nezavisne n.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!