Capital.ba

BiH u Hrvatskoj „gazduje“ sa oko 200 primorskih objekata

31.07.2013. / 7:40

makarskaBANJALUKA, Da li će i kada Republika Srpska u Hrvatskoj prodati 63 objekta, a riječ je najviše o odmaralištima, hotelima, vilama i drugim nekretninama mahom u jadranskom pojasu, odlučiće vjerovatno neka međunarodna pravosudna institucija.

Možda će ovaj slučaj dospjeti i do Strazbura.

Nešto je jasnija situacija sa oko 140 nekretnina koje se nalaze u vlasništvu firmi sa sjedištem u Federaciji, budući da se vlasti u ovom entitetu nisu mnogo petljale oko privatizacije objekata izvan granica BiH.
Sve te nekretnine, zajedno, vrijede koliko čitav jedan godišnji budžet BiH.
I u međusobnim entiteskim odnosima ima, ili su najavljeni, sudski sporovi oko gazdovanja nad nekretninama izvan BiH, jer ima firmi sa istim nazivom, a sjedište imaju i u Federaciji BiH i u RS. Ilustrativan je primjer firme „Hidrogradnja“ – postoje dvije istoimene firme u entitetima – koja je titular hotela na atraktivnoj lokaciji u Baškoj Vodi. Tek će sud odlučiti ko od dvije „Hidrogradnje“ ima pravo na ovu nekretninu.
– Odlukom Vlade i Skupštine RS sve nekretnine izvan Republike Srpske, a nalaze se u Hrvatskoj, Srbiji ili u Crnoj Gori, su vlasništvo Republike Srpske. Tačnije, to je Fond za upravljanje nekretninama i potraživanjima u vlasništvu RS, koji se nalazi u sastavu Investiciono-razvojne banke RS. Kada je riječ o nekretninama koje su registrovane kod ovog fonda, a nalaze se na području Hrvatske, postoji problem budući da ova država ne priznaje FUNP RS kao titulara nad objektima i drugim nekretninama. U Hrvatskoj, po njihovim zakonima, oko kupoprodaje žele razgovarati samo sa vlasnikom upisanim u njihovim knjigama – kaže Zoran Popović, službenik IRB RS za odnose sa javnošću.
Podsjetimo, na prijedlog Vlade RS, Narodna skupština RS u martu ove godine usvojila je Zakon o FUNP RS. Ovaj portfelj uređuje pravni status i način upravljanja Fondom. To praktično znači da su sve nekretnine izvan granica RS, kupljene ili izgrađene prije rata, postale vlasništvo Republike Srpske. Zanimljivo je da je ovaj fond, baš kao i ostali iz sastava IRB RS, u međuvremenu ostao bez direktora. Direktorske pozicije u fondovima svojom odlukom nedavno je ukinula Vlada RS. To će, po ocjeni analitičara, samo dodatno usložiti stanje oko prometovanja nekretninama u zamljama bivše Jugoslavije, sada, inostranstvu.
Sarajevski „Avaz“ objavio je da ni nakon dvije decenije od raspada Jugoslavije objekti u vlasništvu firmi iz BiH – ima ih 294 od kojih je oko 70 odsto u Hrvatskoj – nisu vraćeni vlasnicima u njihov posjed. Uprkos što imaju svoje objekte i brojne nekretnine, mnogi turisti iz BiH će ove godine u Hrvatskoj na godišnjim odmorima ostaviti i više miliona konvertibilnih maraka.
Najviše u Makarskoj
Za razliku od RS, u drugom bosanskom entitetu, slika sa statusom nekretnina izvan BiH je nešto jasnija. Direktor Agencije za privatizaciju Federacije BiH Šuhret Fazlić je rekao da samo u Gradcu, kod Ploča, BiH ima hotele i odmarališta ukupne površine od čak 66.000 kvadratnih metara. Bivši Kombinat konfekcije „Borac“ iz Travnika gazduje odmaralištem u Trogiru, dosta imovine firmi iz BiH nalazi se u Podgori, Zadru, na Braču, a najviše u raznim mjestima makarske rivijere. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!