Capital.ba

BiH od Turske traži 50.000 tona mineralnog đubriva

28.02.2022. / 13:35

SARAJEVO – BiH zatražila je od Turske da joj odobri izvozne kvote od 50.000 tona mineralnog đubriva da bi poljoprivrednicima bilo omogućeno da kupe potrebne količine za poljoprivrednu proizvodnju u ovoj godini, rekao je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

FOTO: Pixabay

Košarac je razgovarao danas sa turskim ambasadorom Sadikom Baburom Girginom o problemu visokih cijena i nestašice mineralnih đubriva na svjetskom i domaćem tržištu, te je istakao da se posljedice poremećaja na globalnom tržištu reflektuju na poljoprivredni sektor u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Iz Ministarstva je saopšteno da je, s tim u vezi, zatraženo da turska strana razmotri mogućnost plasmana neophodnih količina mineralnih đubriva na tržište BiH koje su potrebne za poljoprivrednu proizvodnju u tekućoj godini, u skladu sa postojećim zakonskim mehanizmima Turske.

Na temelju konsultacija sa entitetskim ministrima nadležnim za poljoprivredu, došli smo do usaglašenog stava da od Turske zatražimo da BiH odobri izvozne kvote od 50.000 tona mineralnog đubriva. Smatramo da je ovo važna osnova za unapređenje trgovinskih odnosa sa Turskom, u skladu sa važećim Ugovorom o slobodnoj trgovini između dvije zemlje“, rekao je Košarac.

Košarac je naveo da je pozitivan odgovor Turske od izuzetnog značaja za sprovođenje redovnih agrotehničkih mjera u Republici Srpskoj i FBiH, te za obezbjeđivanje dovoljnih količina svih gajenih kultura na tržištu i dobar kvalitet prinosa.

Važno nam je da Turska u što kraćem roku odobri tražene izvozne kvote od 50.000 tona da bi našim poljoprivrednicima bilo omogućeno da kupe potrebne količine mineralnog đubriva. Uvjeren sam da ćemo u narednih desetak dana dobiti pozitivan odgovor turske strane“, rekao je Košarac.

On je informisao ambasadora Girgina da je isti zahtjev uputio i prema Ministarstvu poljoprivrede Turske, te Ambasadi BiH u Ankari, očekujući da će zajedničke aktivnosti rezultirati konkretnom podrškom domaćem poljoprivrednom sektoru.

Košarac je upoznao sagovornika i o odluci o otvaranju privremenih tarifnih kvota pri uvozu mineralnih đubriva iz trećih zemalja, koju je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara predložilo s ciljem smanjenja carinske stope na uvoz mineralnih đubriva iz zemalja sa kojima BiH nema potpisan ugovor o slobodnoj trgovini sa pet odsto na nula.

Kako se navodi u saopštenju, ova odluka odnosi se na period od godinu dana i 100.000 tona mineralnog đubriva.

Svjesni smo poteškoća i poremećaja na tržištu, zbog čega nam je namjera da što hitnije obezbijedimo potrebne količine mineralnih đubriva po povoljnijim cijenama u predstojećoj proljećnoj sjetvi. Stoga očekujem da će Savjet ministara u narednih sedam od 10 dana usvojiti predloženu odluku“, konstatovao je Košarac.

On je naveo da je predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izrazio spremnost da se ova odluka što prije nađe na dnevnom redu.

Ova odluka i eventualna pomoć turske strane, kaže Košarac, biće dobre mjere za pomoć domaćim poljoprivrednicima u uslovima nestašice mineralnog đubriva i visokih cijena na tržištu da bi se izbjegle negativne posljedice kada je riječ o prinosima svih poljoprivrednih kultura i njihovom kvalitetu.   Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!