Capital.ba

BiH fale veliki privredni sistemi

07.03.2014. / 7:20

industrijska proizvodnjaBANJALUKA, SARAJEVO, Velika preduzeća u BiH, iz sektora industrijskih djelatnosti, stvaraju čak 40 odsto ukupnog prometa i zapošljavaju 46 odsto radnika, iako u zemlji egzistira njih svega dva odsto, pokazuju posljednji podaci Agencije za statistiku BiH.


Iz tog razloga dovodi se u pitanje snažna višegodišnja podrška konceptu malih i srednjih preduzeća (MSP) na uštrb velikih privrednih sistema, kojih je, prema mnogima, u BiH nedovoljno. Ipak, mišljenja ekonomskih stručnjaka po ovom pitanju su podijeljena, ali se u suštini slažu da su BiH potrebni udruženi poslovni sistemi radi lakšeg nastupanja na tržištima.
Izudin Kešetović, profesor Ekonomskog fakulteta u Tuzli, smatra da je BiH nametnut koncept MSP, jer su se u svemu tome izgubile velike kompanije koje pokreću privredu.
“Nemate industrije bez velikih preduzeća. Ali ni bez korporativnih sistema, bez dioničarskog vlasništva, ne možete ostvariti toliku akumulaciju kapitala, što bi mogao biti jedan faktor mobilizacije ukupnog kapitala”, rekao je Kešetović. Naveo je primjer Hrvatske, koja je napravila veliki “Agrokor”, u kojem su objedinili čitav sektor poljoprivrede.
“Treba nam sektorska politika i koncept vlasništva. Pa mi nemamo nijednu kompaniju regionalnog značaja u realnom sektoru, bankarstvu, osiguranju”, kazao je on i dodao da treba razmišljati o podsticanju velikih kolektiva, uz koje će, naravno, ići i mala preduzeća, jer imamo odlične resurse.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, kazao je da dugo u javnosti postoji dilema, pa s jedne strane imamo glorifikaciju koncepta razvoja MSP, a sa druge zagovornike koji tvrde da bez velikih preduzeća ne može uspješno da postoji ekonomski sistem.
“Istina je negdje u sredini, ni jedan ni drugi stav, makar po mišljenju i stavu Udruženja ekonomista, ne mogu se uzeti tako rigidno. Naime, da bi MSP uspješno postojala, sigurno je da bi trebalo da postoje neki veliki sistemi, koji ne moraju biti obavezno velika preduzeća, to mogu biti i neki poslovni sistemi gdje postoji sistem umrežavanja i gdje svi zajedno stvaraju ekonomiju obima, koja omogućava i nabavku jeftinije sirovine”, kazao je Grabovac. On podsjeća da naši proizvođači često ne mogu ispoštovati velike dogovorene količine.
“Da bi odgovorili na izazove koje postavljaju tržišta, potrebno je ukrupnjavanje”, rekao je on. Sa druge strane, kaže, MSP lakše nastaju, brže odgovaraju na zahtjeve tržišta i sigurno da koncept MSP nije promašen.
“Treba pomoći razvoj MSP, ali istovremeno raditi na njihovom uvezivanju u nekakav oblik većeg poslovnog sistema, što će im omogućiti da uspješnije nastupaju, kako na domaćem, tako i na stranim tržištima”, zaključio je on. Slobodan Marković, direkor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS, rekao je da MSP i zanatsko-preduzetničke radnje u RS čine preko 99 odsto realnog sektora RS, dok ostatak odlazi na velika preduzeća.
“Kod nas u velika preduzeća spada nekoliko velikih građevinskih firmi, rudnici, elektroprivreda, telekomi i slično. Dakle, osim građevine, koja vrši neku vrstu usluge, vrlo malo ih stvara novu vrijednost. Nemamo mi industrijske proizvodnje u velikim preduzećima”, rekao je on. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: BiH fale veliki privredni sistemi

    1. zoso

      Kakvo površno bavljenje važnom temom …
      Najabolja je izjava profesora sa Ekonomskog fakulteta !! da je Hrvatska napravila Agrokor. Todorić i ekipa su samo sjedili dok im je država pravila firmu.
      Nama treba sistem koji podržava preduzetništvo a ne koji ga guši i samo otima novac, pa će moći da se i razviju firme. Svi bi instant rješenja, uspeš i promućkaš i evo ga..veliki sistem..ko Željeznice RS..

    2. Dejan

      BiH treba najprije da velike priprevdne sisteme koje ima stavi pod kontrolu DRŽAVE, da iz te dobiti koja se realno pravi u tim sistemima pravi šanse i stvara nove vrijednosti,reinvestira ih a ne da stranci kojima ih je dala prave malverzacije i prevare na štetu gradjana….