Capital.ba

Bez devizne likvidnosti Srbiji prijeti bankrot

10.03.2009. / 9:22

evri-euri3BEOGRAD, Srbija treba da učini sve da bi održala deviznu likvidnost, jer joj bez toga prijeti scenario iz 1980. godine, kada je tadašnja država bankrotirala – upozorava urednik biltena “Makroekonomske analize i trendovi” Stojan Stamenković.

On je naveo da Srbija neizostavno mora da zaključi aranžman sa MMF-om, da zadrži prošlogodišnji iznos “kros border” kredita, da revolvira kratkoročne zajmove i da ubijedi banke da ne smanjuju kreditnu aktivnost.

Stamenković je ocijenio za “Politiku” da će inflacija u 2009. godini biti oko 15 odsto, dok rast kursa evra ne može biti ni za promil manji, a može biti čak i veći.

On ističe da je neminovno smanjivanje ukupne javne i druge potrošnje, ali ocjenjuje da će umjesto toga država posegnuti za povećanjem deficita sa 1,75 na tri odsto bruto društvenog proizvoda.

Izlaz je, kako navodi, da vlada što prije izađe sa što razumnijom ekonomskom politikom za savladavanje krize i recesije u kojoj će štednja i smanjivanje javne potrošnje biti na prvom mjestu, jer ako ona to ne učini – uradiće to inflacija i kurs.

On navodi da prerađivačka industrija Srbije staje, a s njom izvoz i ponuda dobara za domaće tržište, dok su investicije već u debelom realnom minusu – 15 odsto.

“U vreme usvajanja budžeta upozoravali smo da je 3,5 odsto rasta BDP-a nemoguća misija. Ignorisano je. Sada se barata sa 0,5 odsto rasta pred neminovan rebalans, a sve ukazuje da će biti dobro ako pad privredne aktivnosti bude minus jedan”, dodao je Stamenković.

On predlaže da država uz pomoć banaka zatraži finansijsku pomoć gdje god za to ima šanse.

Stamenković je već 30 godina kao stručni konsultant u kontaktu sa raznim misijama MMF-a i trenutno je član savjetničkog tima premijera Srbije Mirka Cvetkovića.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!