Capital.ba

Banke seku dozvoljeni minus

19.11.2012. / 7:10

BEOGRAD, Do dozvoljenog minusa po tekućem računu građani u Srbiji u pojedinim bankama sve teže dolaze.

U nevolji su naročito oni ukoliko im je plata smanjena, jer bez obzira na potpisani ugovor – ostaju bez ove slamke spasa za praznu kućnu kasu, ili im se iznos za prekoračenje umanjuje. Bankari kažu da to čine zbog rizika da im klijent neće namiriti utrošeni iznos.
A, neki bankari znaju da uskrate ili umanje dozvoljeni minus čak i ako građaninu nije objektivno smanjena zarada, nego je bio na bolovanju i zbog toga ostao bez dijela plate. Kada se primanja vrate na raniji, redovan iznos, banka ne podiže dozvoljeni minus, nego ga samo uvećava za 20 odsto u odnosu na umanjenje. Tako, prekoračenje ne može više da se koristi u visini jedne zarade, kako je ugovorom i navedeno.
– Bio sam na bolovanju i zato sam u tom mjesecu dobio manju zaradu. Banka je revidirala dozvoljeni minus odmah ga smanjila za taj iznos, iako sam već narednog mjeseca primio normalnu platu – požalio se Beograđanim M. P.
– Ova banka provjerava svaka tri mjeseca zaradu. Kada je došla na red nova provjera, umjesto da mi povećaju „minus“ za iznos za koji je smanjen, dobio sam samo uvećanje od svega 20 odsto. Ugovor sam potpisao na godinu dana i ranije je uvijek usklađivanje pratilo primanja. Nikakav aneks ugovora o promjeni poslovne politike nisam dobio, niti parafirao. Bankari su to samovoljno učinili.
Samoinicijativno mijenjanje uslova nekada „ne prođe“. Kada je M. P. zaprijetio da će ugasiti račun i preći u drugu banku, službenik je pripremio novi ugovor po kome mu se vraća dozvoljeni minus na nivo plate.
Prekoračenje po tekućem računu je, inače, daleko najskuplja bankarska usluga i kamate dostižu i do 40 odsto godišnje. Ali, kako se ekonomska kriza „razvlači“ bankari sve više „zatežu“ pri odobravanju dozvoljenog minusa. Pritom ističu da su kašnjenja po tekućem računu je najveća, oko deset odsto u odnosu na odobrene iznose „minusa“ i da su zbog toga i toliko „oprezni“. Prema parafima propisa, dozvoljeni minus ne ulazi u kreditnu sposobnost građana. Ipak, u nekim bankama ukidaju dozvoljeni minus iako klijent redovno izmiruje obaveze, ukoliko procijene da je klijent prezadužen kreditom ili karticom.

Kamate i rokovi

Većina banaka odobrava dozvoljeni minus u visini jedne plate i na godinu dana. Ali, ima banaka koje to čine i do šest zarada i na tri godine. Neke usklađuju „minus“ svaka tri mjeseca, a većina tek kada istekne dogovoreni rok. Kamate na ovu uslugu se kreću od 29 do 40 odsto godišnje, a na takozvani „crveni“ minus i do 80 odsto godišnje. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!