Capital.ba

Bankarstvo iz sjenke teško 80.000 mlrd dolara u 2014.

17.11.2015. / 16:11

231960BAZEL, Vrijednost slabo regulisanog “bankarstva iz sjenke” u svijetu narasla je prošle godine na 80.000 milijardi dolara (77.000 milijardi evra), saopštio je danas Odbor za finansijsku stabilnost (FSB), koji savjetuje članice Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) o bankarskim reformama i bavi se nadzorom regulative globalnog finansijskog sistema.

Izvještaj FSB, objavljen uoči samita G20 u Antaliji, pokazuje da su tokom 2014. transakcije koje su obavile “banke u sijenci” uvećane za 2.000 milijardi dolara, što predstavlja oko 80 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda i 90 odsto aktiva globalnog finansijskog sistema, prenosi agencija Frans pres.

FSB, međunarodno tijelo koje nadgleda i daje preporuke u vezi sa globalnim finansijskim sistemom Grupi 20, osnovan je prije šest godina nakon urušavanja američke investicione banke “Liman braders” i objavljuje godišnje izvještaje o paralelnom bankarskom sistemu koji je pod njenom nadležnošću u cilju međunarodnog unapređenja transparentnosti finansijske stabilnosti.

Bankarstvo u sijenci uključuje legalne, ali slabo kontrolisane institucije kao što su hedž fondovi i finansijske kompanije u zemljama u usponu, koje uzimaju novac od investitora i pozajmljuju ga kao banke. Poslovanje takvih institucija cvijeta posljednjih godina u svijetlu niskih kamatnih stopa u “klasičnim” bankama, budući da investitori žele veći povrat svojih sredstava, navodi francuska agencija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!