Capital.ba

Bankari dnevno zarade 60, a konobari 25 maraka

10.09.2012. / 7:57

BANJALUKA,  Najveće dnevnice u Srpskoj imaju zaposleni u finansijskom posredovanju, čija dnevna zarada u prosjeku iznosi 60,64 marke, što je za 2,4 puta više od radnika u ugostiteljstvu.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, radnici u finansijskom posredovanju za sat zarade 7,58 KM, dok zaposleni u ugostiteljstvu za sat rada dobiju 3,17 maraka, što bi značilo da njihova dnevnica iznosi svega 25,36 maraka.
Radnici u Srpskoj u prosjeku za sat vremena zarade 4,87 maraka, što znači da za osam sati rada po danu u prosjeku dobiju 38,96 maraka.
Međutim, često se dešava da zaposleni u Srpskoj rade više od osam časova dnevno, ali, prema istraživanjima Saveza sindikata RS, prekovremeni rad uglavnom nije plaćen.
U Savezu sindikata kažu da, prema kolektivnom ugovoru, radnici u Srpskoj treba u toku jedne sedmice da odrade 40 radnih sati.
– Međutim, istraživanja su pokazala da više od 50 odsto ispitanika radi više od 40 sati u toku jedne sedmice i taj prekovremeni rad im uglavnom nije plaćen – kazali su u Savezu sindikata.
Dodali su da neki od radnika, u toku jedne sedmice, na poslu sa prekovremenim radom provedu i do 50 sati.
– Ima i onih radnika koji sedmično prekovremeno rade od deset do 16 časova. Problem prekovremenog rada nije u velikoj mjeri prisutan u javnim institucijama, dok je u velikoj mjeri izražen u privatnim firmama – kazali su u Savezu sindikata.
Predsjednik Udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da zaposleni koji rade prekovremeno, a njihov rad nije plaćen, treba da poslodavce prijave nadležnim službama.
Osim velikih razlika u platama u zavisnosti od zanimanja, primanja zaposlenih zavise i od opština u kojima rade.
Tako su, prema podacima Zavoda za statistiku RS, najveća primanja u julu imali radnici u Istočnom Drvaru, gdje je prosječna plata dostigla 1.059 maraka, dok su primanja zaposlenih u Kupresu duplo manja i iznose svega 497 maraka.
Drugo mjesto po visini primanja zauzela je opština Ugljevik, gdje je prosječna plata u julu iznosila 1.011 maraka.
Na treće mjesto smjestila se opština Gacko, gdje su prosječna primanja zaposlenih u julu iznosila 990 maraka, dok je u Banjaluci prosječno isplaćena plata bila 959 maraka.
Na petom mjestu je Foča, gdje su prosječna primanja zaposlenih iznosila 926 maraka.
Kada su u pitanju opštine sa najmanjom platom, drugoplasirana je opština Petrovac sa prosječnim primanjima stanovnika od 555 maraka.
Prema podacima Zavoda, na trećem mjestu nalazi se Vukosavlje sa prosječnom platom od 534 marke, a slijedi opština Donji Žabar, gdje su prosječna primanja zaposlenih iznosila 575 maraka. Na petom mjestu našla opština Kostajnica sa prosječnom isplaćenom platom u julu od 580 KM.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da su najveće plate u Istočnom Drvaru zato što je ova opština mala i većina stanovništva zaposlena je u administraciji i šumskom gazdinstvu, gdje su plate najveće.
Kada je u pitanju opština Kupres, gdje je prosječna plata najmanja, Pavlović je kazao da se stanovništvo u ovoj opštini bavi uglavnom proizvodnjom mlijeka.
– U ovoj opštini nema preduzeća i ljudi se uglavnom bave zemljoradnjom, a samo neznatan broj radi u administraciji, zbog čega je ova opština i zauzela prvo mjesto sa najnižim prosječnim platama – kazao je Pavlović.
Radno vrijeme u EU
Prosječno radno vrijeme dogovoreno kolektivnim ugovorima u EU lani je bio 38,1 čas sedmično.
U Francuskoj radna sedmica traje najkraće i to svega 35,6 časova, dok su najdužu radnu nedjelju imali Rumuni, koji su na poslu provodili 41,3 sata sedmično, a za njima slijede radnici Luksemburga sa 40,7, Njemačke 40,6 sati nedjeljno, te Estonije i Velike Britanije, koji rade 40,5 časova sedmično. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!