Capital.ba

Autobusi banjalučkim prevoznicima „dovezli“ 1,5 miliona KM

20.06.2023. / 14:40

BANJALUKA –  U kasama banjalučkih autobuskih prevoznika je po okončanju prošle godine ostalo 1,5 miliona KM zarade, a jedini u minusu je bio „Autoprevoz“, iako to preduzeće drži veliki broj gradskih linija.

FOTO: Capital

Analiza finansijskih izvještaja pokazala je da su taj profit zajedno ostvarila preduzeća koja su u Banjaluci glavni “igrači” zaduženi za obavljanje gradskog i prigradskog prevoza, te međugradskog i turističkog prevoza putnika. Isto tako, se radi o firmama koje su prethodnih godina zajednički dobile milione maraka iz budžeta grada Banjaluka, na ime subvencija kako bi se održao javni autobuski prevoz u gradu na Vrbasu.

„Autoprevoz GS“ u velikom minusu

To izgleda nije pomoglo firmi koja održava veliki broj linija autobuskog prevoza, jer je prošla godina bila izuzetno loša za “Autoprevoz GS”. Ovaj prevoznik je na prihode od 3,3 miliona KM ostvario gubitak od 270.606 KM. To je znatno lošiji rezultat u odnosu na prethodni period. U 2021. godini su uspjeli poslovati sa dobiti od 20.975 KM, a u 2020. godini sa „mršavim“ plusom od 1.806 KM. „Autoprevoz GS“ u 2022. godini nje smanjivao broj zaposlenih u odnosu na 2021. godinu (69).

FOTO: Capital

U pitanju je firma koja je u tom periodu bila u vlasništvu firme „Autoprevoz AD“ Banjaluka, a koja odnedavno i zvanično ima novog gazdu Radenka Pavlovića, koji je ujedno vlasnik još jednog važnog banjalučkog autobuskog prevoznika, firme „Pavlović turs“.

Ova firma je u 2022. godini sa 103 zaposlena ostvarila prihode od 6,5 miliona KM sa dobiti od 556.761 KM. Ostvarena dobit „Pavlović tursa“ u 2022. godini je manja za 267.958 KM u odnosu na 2021. godinu (824.719 KM). Broj zaposlenih se lani nije drastično mijenjao (u 2021. godini zapošljavali su 105 radnika).

U džepovima prevoznika ostalo stotine hiljada maraka

Kompanija u vlasništvu Svete Vučenovića i Slobodanke Marčete “Bočac turs” prošle godine je ostvarila dobit od 800.035 KM na prihode od 8,8 miliona KM. Ostvaren profit lani je bio veći za 125.651 KM u odnosu na 2021. godinu (674.384 KM). I ova firma nije lani bitnije mijenjala broj zaposlenih, 103 u odnosu na 2021. godinu (108).

„Aldemo turs“ u vlasništvu Momira Vujasina je lani sa 18 radnika prihodovao 1,7 miliona KM i ostvario dobit od 187.772 KM. Taj rezultat je znatno bolji u odnosu na 2021. godinu kada je dobit ovog prevoznika iznosila 79.810 KM. I ova firma nije lani bitnije mijenjala broj zaposlenih, u odnosu na 2021. godinu (19).

„Rale turs“ vlasnika Dragomira Railića lani je imala prihode u iznosu od 1,6 miliona KM od čega je ostvarena dobit u iznosu od 50.476 KM. Taj poslovni rezultat je malo slabiji u odnosu na 2021. godinu kada je dobit iznosila 60.646 KM na skoro identične prihode.

Kako je CAPITAL ranije pisao Grad Banjaluka je za održavanje javnog autobuskog prevoza u posljednjih nekoliko godina potrošio oko 3,4 miliona KM, kao bi umanjile negativne posljedice pandemije virusa korona te kako bi se kompenzovao nagli rast cijena goriva zbog čega su prevoznici u više navrata tražili povećanje cijena karata.

U Banjaluci su trenutno registrovane 23 gradske i 34 prigradske linije, na kojima se na godišnjem nivou realizije preko osam miliona kilometara, odnosno oko 680.000 kilometara na mjesečnom nivou.

 CAPITAL: V. Popović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Autobusi banjalučkim prevoznicima „dovezli“ 1,5 miliona KM

    1. NN

      @REDAKCIJA, i ispravka za redakciju.
      Navodite, “jedini u minusu je bio „Autoprevoz“, iako to preduzeće drži veliki broj gradskih linija.””.
      Ovo apsolutno nije tacno. AP trenutno drzi samo 4 gradske linije, najvise linija drzi Pavlovic turs, a poslije njih je tu Bocac. Gradske linije donose i najvise prihoda, AP je svoje najprofitabilnije linije prodao Pavlovicu, jedina linija koja im je dobra je 13A ali i to su upropastili sa produzenjem te linije za UKC jer nije optimalno da autobusi u gradskom saobracaju idu na linije koje su duze od 15km. Kako trenutno posluju na drugim linijama (10 i 13), tu uskoro vise nece imati niti jednog putnika jer su linije koje su nekad bile zglobne pretvorili prvo u solo, a sada i u minibus. Sto dovoljno govori o kvalitetu i pouzdanosti gradskog prevoza.

    2. NN

      Posluju relativno dobro, a iz GU imaju punu podrsku. 30% polazaka jos nije vraceno, vikendom i u vecernjim satima interval polazaka je 1h (neko iz Odjeljenju za saobracaj i puteve je primio dobru naknadu za to), na to sve imamo rast broja individualnih motornih vozila i vece izdatke za obnove saobracajnica. Dalje, vise od pola gradskih autobusa ne posjeduje odgovarajuce dozvole, prevoznici ne postuju pravilnike o prevozu putnika u gradskom i prigradskom prevozu, gradski saobracajni inspektori ne rade svoj posao, putnici se ne broje, ne kontrolise se broj ostvarenih polazaka, ne kontrolise se broj prodatih mjesecnih karata, apsolutno niko nista ne radi. Za studiju javnog prevoza bacaju 100.000KM iako dobro znaju da se kvalitetna studija ne moze uraditi za taj novac, samo je vazno da je IG dobio tender, osim toga brojne studije, revizije i prijedloge je GU BESPLATNO dobila u periodu nakon privatizacije AP ali nista se po tom pitanju nije radilo jer ova situacija svima, koji su podmazani, odgovara.