Capital.ba

Australijanka najbogatija žena na svijetu

10.07.2012. / 8:20

SIDNEJ, Britanska kraljica poslovični je simbol bogatstva, ali kruna najimućnije žene svijeta ipak krasi, globalno malo poznatu, Australijanku Đinu Rajnhart.

Poznatu krilaticu da su dijamanti najbolji ženski prijatelji ova 58-godišnjakinja pretočila je u tvrdnju da „ljepota leži u rudi gvožđa“. U suštini, za Rajnhartovu razlike nema, jer njena strast i imetak leže upravo u rudnicima ove dragocjene rude.
Njen otac Lang Henkok, polovinom prošlog vijeka je otkrio najveće svjetske rezerve gvozdene rude u Australiji i Rajnhartova je od najbogatija Australijanke sa 30 milijardi dolara „unapređena“ u najimućniju ženu svijeta. „Sisi grup“ procjenjuje da će se uz njeno ime uskoro vezivati i svih 100 milijardi dolara imetka.

Rajnhartova sebe, ipak, smatra samostvorenom kraljicom biznisa koja tvrdi da je uzdigla porodičnu kompaniju poslije smrti oca, prije dvije decenije. Uzlet Kine i njene potražnje za mineralima išle su joj naruku i ova žena je postala još jedan simbol „seobe“ svjetskog bogatstva sa zapada na istok.
U Australiji, ona je koliko moćna, prema pisanju britanskog Bi-Bi-Sija, toliko i kontroverzna. Iako se ne šepuri imetkom, kupujući jahte ili luksuznu robu, ona uz interes za rudarstvo pokazuje veliko zanimanje za medije. Ima udio u Kanalu 10, jednom od tri najveće komercijalne TV mreže u Australiji.
Ujedno je i najveći akcionar u drugoj najvećoj australijskoj novinskoj grupi „Ferfaks medija“, pa se priča da joj je cilj ne toliko profit u medijskoj sferi koliko uspostavljanje kontrole i širenja njenih desničarskih uvjerenja.
Njena strast prema poslu i želja za potpunom kontrolom firme izražena je u radnom režimu od 24 časa, sedam dana u nedjelji, bez sentimentalnosti koje se odnose i na njenu najužu porodicu, uključujući njeno četvoro djece.
Moć iz sjenke
Strategiju širenja moći iz sjenke, Rajnhartova je napustila prije dvije godine, kada je premijer Kevin Rad namjeravao da poveća porez na superprofite rudarskom sektoru. Milijarderka se pridružila protestima pod geslom „giljotina za porez“. Nekoliko nedjelja kasnije Rad je „svrgnut“, a njegova nasljednica Džulija Gilard je obznanila odustajanje od ovog poreza.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!