Capital.ba

Arsić: Paziti se dužničke krize

10.12.2011. / 15:56

BEOGRAD, Privredna aktivnost u Srbiji opada zbog čega je neizvjesno ostvarenje projektovanog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od dva odsto u ovoj godini.

Ekonomista Milojko Arsić kaže da je dodatni problem to što se u 2012. godinu ulazi sa niskim nivoom proizvodnje, pa će dostizanje godišnjeg rasta od 1,5 odsto zahtjevati intenzivan rast iz kvartala u kvartal tokom naredne godine.
Arsić je dodao i da od sredine 2011. godine rast izvoza, koji je tokom prethodne dvije godine bio glavni pokretač rasta privrede, počinje da se usporava.
“Usporavanje rasta izvoza može se objasniti padom izvozne tražnje, ali i pogoršanjem cjenovne konkurentnosti privrede Srbije, zbog visoke realne aprecijacije dinara tokom 2011. godine”, naveo je Arsić.

Prema njegovim riječima, ubrzano opadanje inflacije tokom druge polovine 2011. predstavlja jedan od rijetkih pozitivnih pokazatelja u srpskoj privredi. Arsić je rekao i da realna vrijednost ukupnih kredita bankarskog sektora tokom 2011. stagnira, dok vrijednost kredita privredi realno opada.

Arsić, koji je i član Savjeta guvernera Narodne banke Srbije, naglašava da su u uslovima kada je nivo javnog duga Srbije visok, prisustvo kratkoročnih dugova znatno, a povjerenje investitora nisko, prijedlozi za povećanje budžetskog deficita i zakonske granice za javni dug, fiskalno neodgovorni.

“Eventualna realizacija tih zahtjeva bi skoro izvjesno vodila državu u dužničku krizu, koja bi povratno izazvala privrednu recesiju”, ocijenio je Arsić.
Smanjenje stope obaveznih rezervi banaka u postojećim okolnostima bilo bi krajnje rizično, istakao je Arsić, navodeći da visoka likvidnost bankarskog sektora uz pad nivoa kreditiranja privrede ukazuje na to da su problemi u niskom povjerenju banaka u privredu, a ne u nedostatku sredstava. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!