Capital.ba

Armija povratnika iz Libije ostala bez posla

10.03.2011. / 7:20

SARAJEVO, Bh. kompanije koje posluju u Libiji već sada pretrpjele su velike štete zbog političke situacije u ovoj zemlji, a posebno trpe radnici koji su se vratili u BiH i sada nemaju posla.
Samo sarajevski “Energoinvest” otkazao je ugovore o radu sa 70 uposlenih, istakli su juče predstavnici kompanija koje posluju u Libiji na sastanku u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, organizovanom radi sagledavanja posljedica prekida rada u ovoj zemlji i definisanja zahtjeva vlastima radi ublažavanja stanja.
Preduzetnici su zaključili da je još rano za procjene šteta na ovom tržištu na kojem su poslovi bh. kompanija vrijedni oko milijardu evra.
“Direktne štete su od nenaplaćenih potraživanja, od ugovora koji su prekinuti, ali postoje i indirektne štete koje su mnogo veće”, kazao je Džemail Vlahovljak, direktor “Energoinvesta”
Naglasio je da “Energoinvest” neće u ovoj godini uspjeti realizovati 100 miliona KM planiranih investicija, a upitne su i buduće, jer su bili pred zaključenjem ugovora od 40 miliona KM. Osim toga, kompanija potražuje 11,5 miliona evra za isporučenu opremu.
“Poslovi nisu definitivno izgubljeni, na kraju postoji i mogućnost međunarodne arbitraže, koja traja od tri do pet godina. Međutim, mi smatramo da će se prilike u Libiji stabilizovati i da ćemo se ubrzo vratiti u ovu zemlju”, rekao je Vlahovljak.
Naglasio je da se pojavio veliki problem sa bh. radnicima evakuisanim iz Libije za koje sada nema posla, pa je “Energoinvest” morao otpustiti 70 radnika angažovanih po ugovoru o djelu.
Semin Mašić, direktor “Hidrogradnje”, kazao je da su sa jučerašnjim danom vratili sve svoje radnike iz Libije, te da se zbog zauzetosti njihovom evakuacijom nisu bavili štetama.
Dodao je da je u Libiji bilo angažovano 120 radnika i da je sada problem njihovog upošljavanja s obzirom na to da je sama kompanija u teškoj situaciji.
“Širbegović” iz Gračanice ima ugovorene poslove u Libiji vrijedne 100 miliona evra koje izvode na 13 gradilišta.
“Imamo dosta opreme na gradilištima koju smo povjerili na čuvanje našim partnerima sa kojima smo osnovali mješovito preduzeće”, kazao je Zdravko Radojičić, direktor “Širbegovića” u Libiji.
Trebinjsko “Neimarstvo” moralo je prekinuti izgradnju stambenog kompleksa od 1.000 stanova u Sirtu u vrijednosti 110 miliona evra, te pedijatrijske klinike u vrijednosti 25 miliona evra.
“Ako bi radovi bili nastavljeni, direktno bismo zaposlili 600 radnika u Libiji”, kazao je Migdat Tekač, predstavnik ove kompanije.
Jedina kompanija koja još radi u Libiji, i to u udaljenim pustinjskim dijelovima, je “Bosna S Oil Company” iz Sarajeva.
“U Libiji imamo 18 radnika koji obavljaju svoje poslove u ovoj zemlji od ukupno 58 koliko ih je bilo u vrijeme izbijanja nemira”, kazala je Meliha Serdarević, predstavnica ove kompanije.
Okupljeni menadžeri kazali su da očekuju od države da im pomogne da prevaziđu ovu situaciju.
Istakli su da im ne treba novac, mada očekuju da država dijelom pokrije troškove evakuacije radnika, već da domaćim kompanijama omogući da dobiju nove poslove u zemlji.
Privrednici su zaključili da će poslati pismo Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara, entitetskim vladama i nadležnim ministarstvima u kojem će ih upoznati o nevoljama koje su ih zadesile, a za petnaestak dana ponovo će se sastati da bi sagledali prilike i formulisali zahtjeve vlastima.
Veselin Poljašević, predsjednik STK BIH, obećao je da će početkom aprila organizovati sastanak sa predstavnicima Unije privrednih komora Turske radi eventualnog dobijanja poslova u Turskoj, Azerbejdžanu i drugim susjednim zemljama.
Više od 500 ugovora
Interes BiH je da se što prije vrati na libijsko tržište, kazao je juče predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić prilikom sastanka sa Salemom Finirom, ambasadorom Libije u BiH.
Špirić je izrazio žaljenje zbog nevinih žrtava i nadu da će situacija u Libiji biti stabilizovana što prije.
“Ocijenjeno je da dvije zemlje imaju dobar temelj za privrednu saradnju s obzirom na više od 500 potpisanih ugovora”, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Manje krađe
Predstavnici bh. kompanija, od kojih su se neki nedavno vratili iz Libije, istakli su da mediji “napuhavaju” događanja u ovoj zemlji i da situacija nije dramatična kako se predstavlja.
Kazali su da je bilo manjih krađa imovine bh. kompanija, a najčešće su na meti automobili.
Jedan dio imovine povjeren je na čuvanje Libijcima koji rade za bh. kompanije, ali ima i nezaštićene imovine. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!